Why so Serious?!
Žolík v rukáve, alebo úplne „zbytočný“ film?!
Nový prírastok do Batversa, či extended DCU (alebo DCEU ak chcete), od bratov Warnerovcov je 122 minútovým eposom hodným Oscara, aspoň, čo sa výkonu hlavného protagonistu Joaquina Phoenixa (U-Turn, Osada, Hotel Rwanda, Skrytá vada, Skrytá vada, Nikdy si tu nebol, Mária Magdaléna…) týka.
Inak je to veľmi kontroverzný snímok.
Samotný Phoenix veľmi dlho rozmýšľal, či vôbec vstúpiť do vôd komiksových filmov – v minulosti odmietol niekoľko úloh v MCU (Doctor Strange, Avengers) a dokonca ho oslovili na zrušený snímok „Batman: Year One“ do roly Batmana (z ktorého bol napokon skvelý animák). Argumentom bolo najmä to, že Marvel (Disney, Sony) viaže hercov na filmovú sériu. Tu to na sériu nevyzerá.
Ani na komiksový film…
V skutočnosti mal pri príprave (šuškalo sa aj o jeho réžii) a celkovej produkcii tohto snímku Martin Scorsese (Mafiáni, Casino, Letec, …) a je cítiť jeho vplyv. Avšak potom ako sa nepekne vyjadril na adresu komiksových filmov, jeho meno sa už viac nespájalo s filmom Joker. Paradoxne film produkovala jeho „partnerská“ firma z New Yorku. Škoda, možno by sme boli v roli Jokera boli vydeli Lea DiCapria, alebo Jacka Nicholsona (či Adama Drivera zo Star Wars – a to bolo len jedno z mien). Režisérsku stoličku, či trón definitívne dostal „komediálny“ režisér Todd Phillips (séria Hangover) a vybral Phoenixa – to bola naozaj dobrá voľba a dľa mňa jediná dobrá vec na tomto filme. Je to rozhodne umný režisér s dobrý portfóliom – a mal jedno veľké šťastie – je fanúšikom Scorseseho filmov a z nízkorozpočtového filmu ($50 miliónov, pričom priemerný rozpočet na komiksovky je $100 mil. +) dokázal vytrieskať kasový trhák ($543.9 miliónov za október – stav k 13. 10. 2019). Možno aj vďaka „nízkemu“ rozpočtu Martinko S. od filmu potichu odstúpil k produkcii pre Netflix (Irishman), nechal však Toddimu darček – Roberta De Nira. To nebola náhoda.
Dej je opisovať zbytočné – je to v podstate remake Scorseseho filmov Taxikár, Zúriaci býk a Kráľ komédie – dokopy. V týchto 3 menovaných filmoch hral De Niro podobnú rolu ako teraz v Joker-ovi stvárnil Phoenix. Stačí si ich pozrieť a človek hneď vidí vplyv a smer, ktorým sa Žolík vybral a natočil. Samozrejme istá a viac-menej povinná jazda tu bolo „Batverse“ a tak Phillips cituje najočividnejšie 2 batmanovské komiksy: najmä „Kameňák“ Alana Moore-a a noirový fílink (+ niekoľko scén z) Millerovho „Návratu temného rytiera“ (nepliesť s Nolanovým filmom). Výsledok je samozrejme guláš – ešte raz – remake Scoreseseho filmov s komiksovým pozadím. Je to ako guľáš – taká všehochuť, hoc dobre „vykorenená“ ale príliš „horúca“. Nenazývajme to preto DCEU ani „batverse“ ale „scorseseverse“… (podobne sa vyjadrili aj marvelák Dan Slott a batmanovský tvorca Neal Adams)
Jednak je to parafráza na súčasné USA (a možno aj Trumpa) či Reaganovu dobu – dej sa odohráva v roku 1981. Sociálne nepokoje, nespokojnosť občanov (mešťanov) z „otcami“ krajiny, kriminalita násilie a uprostred toho, Arthur Fleck (áno odkaz na Affleckovho Batmana, čiže znova na Millerovu/Z. Snyderovu verziu „batversa“) – produkt svojej doby, mentálne, sociálne zanedbané indivíduum na okraji spoločnosti. Syndróm vyhorenia ho vedie nielen k fantazírovaniu o lepších zajtrajškoch ale aj k sociopsyhopatii (ide o kombináciu oboch) a následne anarchii. Tu je znova paralela s Moorevou tvorbou – niečo podobné ste si mohli pozrieť alebo prečítať v jeho komikse V ako Vendeta a čiastočne aj vo Watchmen-och. Teda Phoenixov Joker, je „klasický anti-hrdina“ v tom, že napodobňuje prístup komiksu a filmu ku vyvrheľom spoločnosti a vigilinatom ako to robil Martinko Scorseseovie a mnohí ďalší tvorcovia vtedy (dodnes). Skrátka toto nie je komiksový film, už to pochopte. Nie je pre deti, to pochopte tiež – síce nijako otvorene nenabáda k anarchii, či revolúcii (aj keď istá paralela s „grétkovcami“: by tu bola, ani neoslavuje násilie, len ho predkladá ako fakt a mal by mať rating 18+ (v kine som opäť videl 13-14 ročné deti bez doprovodu dospelých). Z môjho hľadiska je to zbytočný film – teda aspoň v Batman franšíze a mohol sa zaobísť aj bez nej.
Možno by bol ešte lepší – možno nie.
Ak však budete vnímať Joker-a ako film komiksový dostanete temno-temný DC flák, čo latku nastavuje vysoko a ťažko povedať či ho Birds of Prey, alebo Suicide Squad 2 doženie. Pestrofarebný Marvel to isto rozchodí, i keď v najnovšom „Far From home“ (Spider-Man) si zbytočne od-kill-oval ďalšieho záporáka. Taktiež ťažko povedať, či tento remake 80kových filmov má vôbec dôvod pokračovať. Sequel by musel byť ešte temnejší a viac komiksovejší na úkor reálnej tóniny. Samotný Phoenix aj režisér sa vyjadrili, že zrejme nič nebude a ak tak sa tento „Joker“ nestretne v súboji s Batmanom. Nikdy.
Ale nikdy nehovor nikdy – pripravuje sa revízia „Long Halloween-u“ s Pattinsonom, kde Joker zohral dosť podstatnú úlohu… otázka je, či Phoenix do toho zapasuje, alebo ho konečne bude hrať ten Leo, či znova Leto, alebo dokonca Mark Hammil. Či ktokoľvek iný.
Na film rozhodne choďte, týmto Vás neodrádzam, len pre nás starších je to opakovačka 80kovín, pre mladších zas príliš otvorene drsné. A možno to je (nie len môj) vtip, ako finálny twist filmu, čo som ja ani vy nepochopili. Treba ho vidieť.
Utekajte! Ešte ide.
Mimochodom (funny facts) :
V deň, keď som túto „recenziu“ písal (13.10.) sa Joker prvý krát stretol s Batmanom, hoc vo fiktívnom – komiksovom čase a kalendári.
Arthur/Joker vo filme často tancuje (podobne ako vo všetkých jeho zobrazeniach – napr. Nicholsonov „tancuje pri mesiačiku s diablom“ v Batmanovi z roku 1989), avšak zazdalo sa mi, že si nik iný nevšimol, že tam cvičí aj Tai-Chi.
S výškou 173,5 cm je Joaquin Phoenix doposiaľ najmenším predstaviteľom Jokera. Do role schudol 23,5 kg. Behom natáčania tak vážil okolo 50 kg. Bolo to natoľko vážne, že natáčanie bolo možné robiť len raz, bez možnosti opakovania. Todd Phillips musel písať scenár počas výroby. Paradoxne však Phoenix odchádzal aj uprostred záberov, pretože nebol spokojný so svojim výkonom.
Na viacerých záberoch môžeme vidieť, že Joker (Joaquin Phoenix) je ľavák.
Aby mal Joker jedinečný smiech (bolo ho viac druhov), sledoval Phoenix videa ľudí trpiacich duševnou poruchou, ktorá spôsobuje nekontrolovateľný smiech alebo plač.
Arthur (Joker) vystúpi ako stand up komik v Pogo’s, čo je odkaz na sériového vraha John Wayne Gacyho, ktorý si privyrábal ako klaun na detských oslavách, kde si i vybral budúce obete (o tom svedčí aj scéna v detskej nemocnici). Jeho prezývka bola „Pogo The Clown“. Jokerov make-up je taktiež veľmi pripomína make-up Gacyho. Tento sériový vrah v rokoch 1972–1978 znásilnil a zabil 33 mladých chlapcov.
Vo filme Osada (2004) hraje Joaquin Phoenix mladého Luciusa Hunta. Jeho kolegyňa, Judy Greer, v jednom z dialogov popisuje Luciusa ako tichého chlapca a mimo iné prenesie hlášku „He’s not a joker!“
Joaquin Phoenix bol dobrým kamarátom zosnulého Heatha Ledgera, ktorý si vo filme Temný rytier (2008) tiež zahral postavu Jokera.
Traja predchádzajúci herci, ktorí si zahrali Jokera – Jack Nicholson, Heath Ledger a Jared Leto – získali Oscara (Ledger dokonca práve za rolu Jokera). Joaquin Phoenix bol na Oscara 3x nominovaný.
-joffre, 13. 10. 2019