Bond. James Bond. Ryžu. Nelúpanú.
Aha, to som si asi pomýlil frančízu, poviete si milý sčitatelí čítatelia, i keď nie tak celkom vedľa. V 70. rokoch 20. storočia frčali aj bondovky, aj kung fu filmy. Nebudem tu vymenúvať veľa, snáď len v roku 1973 hitovky ako „Live and Let Die“ (Bond) a „Enter The Dragon“ (Bruce Lee). Už chýba len Chuck Norris, ale ten ešte bruslí a v roku 1973 si len „štekol“ v komediálnom trilery „The Students Teachers“ ako inak, jakoš inštruktor bojových umení. Dosť bolo exkurzu do filmu, i keď bondovky aj kung fu filmy mám veľmi rád. V roku 1973 sa na vlne popularity týchto žánrov zviezol aj Marvel. Steve Englehart a Jim Starlin (zodpovedný za originálnu „Infinity War“), aj keď sa k tomu nepriznávajú, veľa pozerali Bruslího, ale najmä tv seriál Kung Fu s Davidom Carradinom, ktorý vtedy bežal už rok a ešte si prečítali nejakú šestákovú kung pao – sorry kung fu, literatúru a bolo to. A tak vznikol kríženec Bonda a Bruce Leeho, bojovník s temnou minulosťou Shang – Chi, ktorý ale bojoval za dobro a dobojoval to až do Avengers. Mno… viac na internece dzeci moje okungfunelé… akoby nepovedal Majster N.
Mám pred sebou knižku z 1. rady NHM (nakoľko druhá bola už ohlásená) s poradovým číslom 33 a titulom Shang-Chi. Obsahuje 2 príbehy:
Začiatok série Spider-Island: Deadly Hands of Kung Fu (presnejšie jej 3 čísla z roku 2011), kde sa Chang-Chi stretne s Iron Fistom, ďalším kungfuákom Marvelu, známym aj z TV série (a recku som tuším už písal a ak nie tak sorky). Pobijú še nelen so zmutovanými občanmi Manhatanu v podobe pavúko-mutantov, ale aj s nejakým prastarým zlom. Whatever. Komiks po dejovej stránke nemôže veľmi fungovať, lebo je vlastne len úvodom do série a je to tímovka a je to len o boji… A je to súčasť eventu Spider-Island.
Druhý príbeh by mohol mať ťah na bránku… a je vlastne uzavretým príbehom, i keď sú to 4 zošity z volume 2. z roku 2014. Písal ho skúsený Chris Claremont, známy vďaka X-Men-om, ale kreslil ho niekto, kto si povedal, že karikatúrny štýl bude na „špionážny kungu fu triler“ ako vyšitý. Omyl. Ako on sedí, ale nie na každej stránke. Ako je tam veľa krvi, ale aj nie je… okorenené je to celkom fajn dejom, akoby „revenge“ + „bond“ žánru a trocha Mortal Kombatu, ale celkovo mi to príde ako známa (aj komiksová) klasika Big Trouble in Little China, s Kurtom Russelom (z roku 1986), ktorej pokračovanie sa stále chystá. Ak ste ju nevideli, určite si ju pozrite, pretože tým pádom nemusíte čítať ďalšiu trápnu NHM knihu. Odbočím – legendárna herná frančíza Mortal Kombat sa inšpirovala práve Russelovým flákom, ale dajme tomu a pripusťme, že aj Shang-Chi-m (porovnajte si jeho obrázky na nete s Kung-Laom). Záverom treba podotknúť, že aj keď na niektorých miestach je druhý príbeh NHM 33-ky, s názvom: „Prízrak minulosti“ celkom dobre uletený a záživný. Ale tak Veľké problémy v Malej Číne sú proste originál, ktorý sa síce môže napodobovať… ale… kúpa / prečítanie je len na Vás.
Dozdivenia pri ďalšom titule grasshopperi! (A dúfajme-te, že to už dlhóóóó nebude Marvel)