Mickey nie je Miky?! (A pozná nové triky)
Hello dear disneymaniacs!
Báli ste sa, ako myška mačky, že omylom čítate recenziu na nedávny, kontroverzný slovenský film o najväčšom slovenskom gangstrovi 20. storočia? Nebojte sa, pretože práve čítate recku na prerábku jednej staršej platformovky Epic Mickey z roku 2010 (Junction Point Studios / Disney Interactive Studios / Ninntendo), ktorá pôvodne vyšla na konzole Wii. Víví, máme rok 24 a presne 24. septembra sme sa dočkali novučkej, „premaľovanej“ verzie hry.
Dej hry sa odohráva v „alternatívnom“ Disney vesmíre, kde v krajine Wasteland (nemýliť si zo seriálom, hrou Fallout) žijú zabudnuté a nepoužívané disney postavičky („toonovia“), respektívne, alternatívne verzie postavičiek známych. Vládne im Šťastný králiček Oswald, protoverzia – koho iného ako – Mišiaka Mikyho. To Mickey v čarodejníckej dielni spôsobí, že vyleje príliš veľa riedidla na model Wastelandu a spôsobí tak katastrofu – nie nukleárnu, lebo nie sme vo Falloute, ani kriminálnu, lebo nepozeráme Mikyho od režiséra Kronera. Proste v krajinke – nekrajinke sa začnú objavovať „machuľáci“ a rôzni bubáci, či strašidlá. Niektorých jej obyvateľov „škvrnastrofa“ premení na „zlákov“. Oswald je sprvoti na Mickeyho na … štvaný ale postupne, ako Miky pomáha obnoviť jeho kráľovstvo, stávajú sa z nich kamaráti, ktorí bojujú proti „zlu“ (a machuliam). Proste si premaľujú svet po svojom!
Ako to dopadlo? To si môžete zahrať, ale vedzte, že dobre, ako v každej kreslenke, či rozprávke, pretože existuje aj 2. pokračovanie Epic Mickey, z podtitulom The Power of Two, z roku 2012. Tretie pokračovanie nebolo nikdy realizované. Ale snáď sa dočkáme aj perábky dvojky a možno aj tretieho dielu?! Ale to už fantazírujem, ako tvorci tejto hry, či vlastne jej premaľovánky.
Na „detskú“ hru (10 +) Vás čaká v Epic Mickey: Rebrushed pomerne rozsiahly svet a pomerne veľká, dá sa povedať, že až epická výzva. Zaberie vám cca. 9 – 12 hodín hrania.
Purple Lampáci, oproti originálu nevylepšili len grafiku a teda neurobili len „rehash“, oni skutočne urobili „rebrush“, lepšie povedané remake.
Priniesli nové ovládacie prvky a celkovo ovládanie hry zlepšili. Za starých čias sa vraj na Wii ovládala hra hrôzostrašne, ale neviem to porovnať – za mňa to je na Xbox ovládači na jedničku, ale spoko je to aj myšoklávesnicou. Veď to by nebol Mišiak, keby sa to nedalo aspoň myšacinou ovládať – ale pravdupovediac ovládačík mi sadol lepšie. Z nových funkcií ovládania tu napríklad pribudol tak obľúbený „dash“, alebo teda „úskok“ do strany. V ovládaní avatara Mickeyho teda problém neni, ten je skôr v „kamere“, ktorá Vám vo vypätých situáciách pri presnom skákaní a časovaní pohybov, alebo intenzívnych súbojoch môže dobre zavariť a nastaviť zorný uhol strašne zle – ako pascu na myši. Ešte – že sa dá tá kamera vycentrovať. Keď sme už pri kamere – v ingame cutscénach je akýsi divný strih, čo spôsobuje chaos a stratenie sa v deji. Je len málo herných cutscén, ktoré sú fajn. Znova neviem, či to tak bolo v origináli, ale snáď aspoň toto novo autori prehodnotia. Mohli aspoň dodať – oproti originálu – dabing, pretože ani dospelákovi ani datiakovi sa nechce tona textu čítať a počúvať pri tom „hatmatilku“ pišťanie a mumlanie postáv – nie sme v Goblinsoch. Sú tu aj kreslené animácie a je ich hodne, „ale o tom potom“ – povedala myš za syrovým plotom.
Samotné herné prostredie Wastelandu síce nemôžeme nazvať herným svetom, vôbec nie otvoreným, ani len polootvoreným, ale skôr akousi sériou „arén“ (na rôzne témy), reprezentovanou ponáškou na niektoré skutočné Disney atrakcie v zábavných parkoch. Niektoré sú menšie, niektoré rozsiahlejšie. Niektoré „kruhové“, iné „priamočiare. Čo by som chcel ale vytknúť a to isto nie je prerábkou, ale niektoré lokácie boli už asi v pôvodnej hre „rozbité“ a dosť nesúrodé, takže sa v nich poľahko stratíte, alebo preskočíte poradie questov. Možno je to tým, že hra je chtiac nechtiac zameraná hlavne na detské publikum, ale poznáme aj iné „detské“ tituly (Rayman, Croc, Banjo Kazooie, Spyro a pod.), kde to proste bolo lepšie. Purplelampisti sa mohli s level re-dizajnom lepšie pohrať. Nevadí, zrejme chceli zachovať víziu čo najbližšiu originálu a aby vás hra „netrestala“ prakticky za nič (ani porušenie level – dizajnu). Na druhej strane pridali nové „prechodové“ 2D levely a rozšírili tak ich paletu o pár navyše. Tieto prechodové levely slúžia hlavne na zbieranie hernej meny, bonusov v podobe filmových pásov a v určitej fáze hry sa stanú nepovinné. Teoreticky môžete nimi chodiť dookola, ale keď odomknete hlavné a vedľajšie „huby, resp. „priateľské“ centrá či križovatky (kde vám postavičky dávajú questy a subquesty), je možný „fast“ travel (za hernú menu).
Problém vidím aj v nevyrovnanej obtiažnosti súbojov a skákačkovej časti – tu decká poľahky stratia trpezlivosť a nervičky a rozutekajú sa ako myšičky na kašičku – je potrebá prítomnosť staršieho súrodenca, kamaráta, či rodiča, aby im pomohol prekonať tieto nevyváženosti. Naopak staršieho hráča môže odradiť laxný príbeh a repetitívne úlohy, pretože všetky herné „featúry“ dostanete veľmi skoro a potom sa už len recyklujú. Dá sa to prekonať, ako toto hre odpustíte – len tak ľahko vás nepustí a budete ako „ježek v kleci“, respektívne myška v pasci, kým vyčerpaný únavou nepadnete po dohraní posledného levelu.
Pozitívom je, že hra vás naozaj ničím iným ako opakovaním samej seba netrestá, skôr vás povzbudzuje k tomu aby ste si ju hrali „ako chcete“, hoc trocha obmedzene. Je tu akýsi systém „morálky“, teda správania sa Vášho mišoidného avatara k ostatným postavám a aj nepriateľom. V praxi to ale napríklad znamená, že jednej postavičke – kravičke, trpiacej laktózovou intoleranciou nenazbieram kvietky, ale dám jej zmrzlinu, druhá postavička (jej frajer) sa naštve, že s ním kvôli tomu nerandila a nedá mi „poklad“ (ani ďalší quest). O chvíľu mi ale krava, pardón ona urazená zadá další quest: „dones mi predsa len zmrzku“ a odmení ma. Nápad „hry na morálku“ dobrý, ale osekaný na iluzórnu kosť – zas pre potreby detského hráča, čiže hĺbkový „social awareness system“ a lá rpg hry sa tu nekoná. Miky naozaj nebude ten príslovečný mafián. Koniec je vždy „dobrý“, len odmena iná. Vnímam to nielen ako uľahčenie hry pre malkáčov, ale aj ako istý prvok znovuhrateľnosti.
Ale v podstate som vám stále neopísal jadro syra, či jablka podstaty – ako už napovedá intro, budeme sa tu hrať s farbičkami a pefarbovať zafúľaný, čiernobiely škaredý disney svet na krajší. Pomôže to nielen novej estetike a grafickému rozmeru hry, ale aj tomu, že sa dostaneme cez prekážky (niekedy je to nutné a nariadené ale v 90 % prípadov nie), odhalíme skryté poklady, splníme questo-úlohy a podobne. Mickey má totiž k dispozícii nielen štetec, ale aj „farbu“ a „riedidlo“. Farbou objekty dokresľuje, alebo nepriateľov „skamaráďuje“ a riedidlom naopak objekty maže a nepriateľov tiež. „Skamarádení“ nepriatelia vám pomáhajú a rubú tých čo „ostali zlí“, alebo môžete použiť mazadlo tak, že vymažete lano a na zláka spadne nákova, či pod ním proste vymažete most a podobne. V tejto variabilite súbojov ma hra asi najviac bavila. Sú tu ale aj enemáci, ktorých proste musíte „vymyškovať“ točením sa do „tornáda“ nie nepodobne, ako Crash Bandicoot, alebo skočením na hlavu ako „its a me, Supermário“. Bossovia a minibosovia sú sami o sebe tiež dosť nevyvážený a na každého je tu špeciálna aréna, ktorá skúsených harcovníkov – hráčovníkov pobaví, alebo unudí a neskúsejších detičko hráčikov pekne naštve, či frustruje. Bossfighty – znova odporúčam hrať duo – dieťa + rodič. V zásade sú ale zábavní a znova založení na disney franšíze a meta-odkazoch.
Ako bonus v hre Epic Mickey: Rebrushed sú tu aj reštaurované pôvodné (najmä čiernobiele) kreslenky (kreslené filmy) z veľmi skorej, takmer ešte „pred-Disney“ éry zo zajkom Oswaldom, ale najviac s Mišiakom Mikym. Nedostanete ich ale zadarmo – musíte pozbierať už spomínané (1 – 3) „filmové“ kotúče, ktoré potom ide spustiť v huboch – v kine. Mišižiaľ nie z pause menu. V menu si ale môžete pozerať „achievementy“ v podobe „odznakov“ a artworkov levelov, či postáv.
Ak by som mal uzavrieť túto epickú recenziu z mišo-sveta, tak poviem, že zábava je to fajn, znovuhrateľnosť aká taká tu je, len tá nevyváženosť jednotlivých prvkov a poťažmo celku spolu s „technickými“ chybami a trošku temnejším – strašidelným dejom a obsahom z hry Epic Mickey: Rebrushed robí myš-maš, ktorý sa tvári ako „all ages“ a „family firendly“ titul, určite za 60 € určite nestojí, ak nie ste američan, alebo poctivý fanúšik Disneyoviek. Ale blíži sa Helovinček a ak nehcete pozerať Piatok 13-teho je to jasná kúpa.
Dozmyšenia myšidlá!