Čo je horšie smrť v rodine alebo smrť rodiny?!
Túto otázku si kladú asi snáď všetci Batmanovi fanúšikovia, takže sa nebojte, že tu idem polemizovať o ľudskej smrti. Tu idem polemizovať o smrti komiksových postáv. Niekedy dávno pradávno bola smrť komiksovej postavy takmer nemožná, šokujúca ale v istom ohľade prelomová vec (ako smrť Gwen Staciovej v Spider-Manovi). Dnes je to už úplne bežná záležitosť, ale predaje nepustia a tak sa mnohé postavy ako Elektra, Hawkeye, Kapitán Amerika, Superman, Batman a Wolverine a mnohé ďalšie neustále vracajú zo záhrobia. U máloktorých je smrť „permanentná“ (Kapitán Marvel je asi výnimka – poznáte z UKK a NHM). No dobre to všetko je na samostatné články. Toto je ale recenzia, respektíve dvoj-recenzia.
Prvým dielom je Batman: Smrť v rodine, ktorá konečne vyšla aj v našich končinách ako DC KK 18, pričom v Amerike už vychádzala v rokoch 1988 – 1989 (Death in the Family). Nerozumiem prečo nikto z českých vydavateľov do toho nešiel už dávno. Ale vlastne rozumiem… pretože ten príbeh, v ktorom umrie Jason Todd, druhý Robin, Báťou tínejdž pobočník, nie je ničím zaujímavý, len faktom, že robin v ňom zomrie. Nakoľko bol pre čitateľov nezaujímavou postavou, príliš synovskou (ale synek neposlušný) a z Batmana robil človeka z emóciami a nie temného rytiera, telefonicky oni sami rozhodli, že proste zomrie. V pomere 5,343 hlasov k 5,271. Tesnôtka (autori nakreslili aj takú aj takú stranu – kde zomrie aj kde nezomrie, lebo nevedeli ako hlasovanie dopadne). Za toto je „zodpovedný“ Jim Starlin, komiksový kresliar a spisovateľ, ktorý už takto zabil Kapitána Marvela pre Marvel. Lenže oveľa emotívnejšie a „civilnejšie“- kpt. Marvel zomrel čuduj sa svete- na rakovinu. Bek tu trek… Proste čitatelia nechceli prchkého fracka Robina II., tak im DC vyhovelo. Ako sa neskôr ukázalo, práve postava Jasona Todda zaujímavá bola – až natoľko, že sa vrátil z hrobu pomocou Ra´s al Ghula ako Lazar sorry, ako Red Hood a normálne si ukotvil miesto v kanonickom batverse. Zo vzdorovitého fracka sa stal klasický antihrdina v istých kontúrach nie nepodobný Deadpoolovi. To si môžete prečítať v batmanovských sériách Under the Red Hood a Red Hood : Lost years, alebo si rovno pozrite Batman vs. Red Hood animák. Medzitým jeho charakter vynikajúco suploval Batmanov syn Damian. Skoro by ste povedali, že sú rovnakí. Čo je na Death in the Family ďalšia nieveľmi dobrá vec, je to ,že sa Starlin z Jokera snaží urobiť teroristu svetového rangu a sluhu, či vlastne veľvyslanca Iránu a „zla Islamu“. Ako komiks má sakra právo komentovať spoločenské a politické problémy, ale toto je skôr otvorená propaganda vtedajšej (a aj dnešnej) „neokolonizačnej“ politiky USA a z Batmana robí jej vykonávateľa – s obvyklého skautíka Supermama paradoxne nie (čo je niečo nové v starom DC universe). Ako smrť Jasona Todda strašila Batmana rovnako ako smrť Gwen Spider-Mana, ale je to podané aspoň pre mňa tak nejak nemastne – neslane (a v tomto príbehu len náznakovo – Robinkomplex neskôr rozvinuli iní autori ako Miller a iní) a do toho tá propaganda USA… 18. Zväzok DC KK obsahuje aj jeden ďalší príbeh, kratší, ako vždy – o tom ako sa z Jasona Todda Robin stal – a na moju nevôľu zase komentuje politickú situáciu v Južnej Amerike… LOL. Jediné, čo poteší je galéria pôvodných obálok od Mikea Mignolu, čo stojí za Hellboyom a spol.
Druhá kniha, svojim názvom ale celkovo aj odkazom nadväzuje na tú prvú Batman: Smrť rodiny… i keď okolnosti sú iné a spoiler: v zásade, žiadna smrť sa nekoná. Snyder sa tu len šprtká v názvosloví a robí fajne komerčne z Batmana ešte väčší predajný artikel akým bol. Nejde mu o nijaké zásadné prekopanie mytológie, len ju mierne prerozprával – ak ste čítali New 52 či už v origináli, či už v češtine od Crew-e viete o čom hovorím. Prosto sa vyžíva v odkazoch na svojich obľúbených autorov z detstva – či už Moora, alebo Millera a mnohých ďalších. Pri Snyderovi nemáte šancu si všimnúť tie všetky súvislosti, ak ste posledných 20 a viac rokov nestrávili čítaním celého DC universa. A vyzeralo to tak temne a dobre, a aj pôsobí, len zase mi chýbajú emócie a záver tejto knihy je jedna veľká facka… buď dobrý čitateľ a kupuj si pokračovania. Temná stránka komerčných komiksov. Takže do Gothamu sa po ročnej pauzičke vracia Joker, s prispínkovanou tvárou a pokúsi sa urobiť na Batmana posledný vtip (ako sa ukázalo posledný nie je). A to – vyvraždiť mu celú bat-rodinku (Robinov, Nightwingov, Redhoodov, Alfréda, Batgirl…), tvrdiac, že vie o nich všetko, vrátane tajných identít. Drsný nášľap na drsný príbeh, ktorý skončí takmer kanibalskou scénkou rodinnej večere, ale to je všetko. Aby som nespoiloval znova – ale je to facka pre inteligentného čitateľa, ktorého vyzerá to tak, DC nepotrebuje. Ale čo kresba funguje dobre, len mi príde troška mäkká na to, že je to v podstate drsný akčný príbeh plný výbuchov a násilia a to, že Capullo predtým kreslil Spawna… mi s tým nejako nekorešponduje, oči mi to neberú. No proste pre všetky vekové kategórie je to asi mienené. ☺ Len si môžeme predstavovať čo by bolo, keby Snyderovi boli DC menežéri urobiť to k čomu to smerovalo a keby sa ani kreslič nekrotil. Toto by bolo býval legendárny komiks. Ale celkovo Snyderov run vnímam progresívne, i keď som sa mu dlho bránil.
Takže v tomto ohľade vyhráva jednoznačne Snyderova Smrť rodiny, ktorá sa aspoň nehraje na propagandu USA.