Len nedávno, 11. decembra 2019 sa Frank Miller (Sin City, 300, Daredevil) vrátil k dielu, ktoré ho ešte pred „hriešnym mestom“ preslávilo asi najviac. Ale teda lepšie rečeno ku komiksovej postave. A to síce nie k Elektre z Daredevila, lež k starému Báťovy, ergo Batmanovy. V roku 1986 spôsobil asi takú revolúciu a revitalizáciu komiksu ako Mooreov Watchmen (taktiež 1986, resp. TPB 1987), dielom nazvaným Batman: The Dark Knight Returns. V podstate to bol noirový „reštart“ Batmana a vytvorenie post – apokalyptického sveta (elseworldu), z ktorého ťažili ďalšie iné série a postava ako taká a vlastne neskôr vzniklo Sin City. (pozn. red. – dľa mňa to proste bola konkurencia pre čarodeja Moorea, hoc paradoxne v rámci jedného vydavateľstva – DC).
Titul bol tak populárny, že okrem začlenenia do kanónu (skrze All Star Batman & Robin, the Boy Wonder) sa dočkal ďalších 2 pokračovaní: The Dark Knight Strikes Again (Alebo DK2, 2001 – 2002, ktoré ešte kreslil a písal Miller sám) a The Dark Knight III: The Master Race (2015 – 2017, kde mu s písaním „pomáhal“ – čítajte celé napísal Brian Azzarello a v podstate až na pár stránok celé nakreslili Andy Kubert a Klaus Janson).
Správy o skutočnom pokračovaní DK série sa šírili viac ako rok (myslím, že posledné 2) až nakoniec DC pod značkou pre dospelých tzv. „Black Label“, dňa 11. 12. 2019 oficiálne vydali pokračovanie Temného rytiera od Millera s názvom DARK KNIGHT RETURNS THE GOLDEN CHILD (#1).
Zbytočné bolo komiks číslovať, keďže sa, asi nie len na moje sklamanie, jedná o 48 stranový one-shot. Písal ho Miller a nakreslil Brazílčan Rafael Grampá (preslávil sa komiksom Mesmo Delivery, ale robil aj na Batmanovy). Miller tu ako kreslič nadizajnoval len 1 zo 6 alternatívnych obálok.
Kto stretol starého pána nedávno na Comic Cone vo Viedni (VIECC) asi tuší, že sa mu už proste kresliť nechce. A to je škoda, lebo v DK: III sú od neho úžasné „karikatúry“ a jeho štýl je maximálne dozretý (bodaj by nie keď má 62). Asi čaká na zázrak že si niekto spomenie na pokračovanie Sin City alebo 300, čo nosí roky v hlave, alebo na dáku komiksovú „viagru“. Je to škoda.
Ale ako to majstrovi Millerovi v súčasnosti píše?
Dej Vám samozrejme prezrádzať nebudem ale… voľne nadväzuje na DK: III (3 roky po)… Mno teda takto, keď ste sa náhodou niekedy ocitli na Klube dôchodcov, alebo v karčmičke, kde sa naši starí otcovia (rozumej dedovia) doťahujú s medzi sebou, alebo nedajbože s nejakými extrémistami (ako biomatky a iné malé hitlerky) – tak sme ste doma! Áno prezident of U.S.A. Káčer Donald je kontroverzný – ale postaviť na politickej agitke proti nemu (náhodne pred voľbami) je už otrepané (nedávno to bolo vo filme Joker). Miller si zaspomínal, že agitoval celú kariéru hore – dole a Alan Moore sa dištancuje od Watchmen. Toť vsjo. Nie je tam ani Batman (zastupuje ho Robyn/Catwoman/Batwoman – Carrie Fisher) a Modrásek (Superman) sa len mihne, Gréta na konci môže vyznievať všelijako len nie dobre, ale s tým už prišiel nedávno Asterix (kde Gréta („ne“)bola hlavná postava, čím sa táto upadajúca legendárna francúzska séria ešte viac potopila). Ťažisko príbehu je v Dark – Seidovy (DC verzia Thanosa) a supermanovom synovi Jonathanovi. Ako ja nemám rád rasistov, fašistov (či už KKK alebo M.A.G.A. alebo Kotlebu) a ani diktátorov, ale dalo sa to urobiť sofistikovanejšie, ako to napríklad robil a robí Erik Larsen od Image v Savage Dragon. Ešteže Grampá je komiksová superstár a nakreslil to naozaj dobre, napriek tomu, že už 6 rokov komiksy nekreslil, ale NIE to Miller.
Verdikt? – Politická agitka, nič viac nič menej. Tesne pred voľbami v USA sme to mohli čakať, ale toto nie je práve najlepší návrat Millera do DK Univerza. Je mi ľúto a som sklamaný. Hoc verím, že číslo jedna v podtitule komiksu možno predznačuje dlhšiu sériu (či book), alebo Millerov naozajstný návrat k nej.
Joffre