Počítání mrtvých je dnes v „covidobe“ dosť nedobrá fráza ako začať recenziu legendárneho komiksu…
…Tak či tak sa nakladatelství Crew! nevyhlo českému prekladu titulu tohoto naozaj už legendárneho komiksu, ktorý v orignálnom názve znel TMNT: Bodycount. Toto dielo malo podivuhodnú históriu vydania.
Pôvodne vyšlo ešte pod hlavičkou vydavateľstva Mirage v roku 1994 (s názvom Casey Jones and Raphael 1.) a po jeho krachu boli zvyšné 3 diely zo 4 do-vydávané vďaka Erikovi Larsenovi (Savage Dragon, Spider- Man) vo vydavateľstve Image pod zmeneným (terajším) názvom, keď tam ešte pôsobil ako producent, alebo teda spolu-vydavateľ. Dokonca, ako som sa dozvedel on vymyslel aj názov „Bodycount“. Štúdio Mirage sa totiž špecializovalo na Mladé ninja korytnačky a po jeho krachu želvišky hľadali, ja sa povie, nový domov. Nik ich nechcel prijať pod krídla, alebo aspoň teda toto konkrétne dielo (ale nakoniec v Image korytnačky ostali dosť dlho s vlastnou radou aj crossovermi) – a to vďaka jeho prílišnej plochosti a brutalite deja i kresby. Erik si ale povedal, že vydavateľstvo Image predsa vzniklo kvôli tomu, aby sa vyhli vtedy ešte aktívnej cenzúre amerických komiksov (Comics Code Authority) a rozhodol sa duo Kevin Eastman a Simon Bisley podporiť vydaním tohoto „nikým nechceného“ komiksu. Je to paradox, že dielo nik iný z vydavateľov neprijal, pretože nie len (pôvodné) Korytnačky samotné, ale aj samostatné či spoločné diela dvojice (Eastman/Bisley žali veľký úspech vďaka práve prílišnej brutalite. Mohlo to byť tým, že Mirage bolo „undergroundové“ vydavateľstvo a comics časák Heavy Metal, kde bol Eastman spolu-vydavateľom a šéfredaktorom propagoval práve „dospelácke“ diela – a bol Anglický. Predsa len v USandA vládla a vládne akási falošná morálka, i keď s cenzúrou je to tam (aspoň komikse) dnes už lepšie… a možno vďaka Erikovi Larsenovi, ktorý si uvedomil, že necenzurovať komiksy je výhodné pre producenta, autorov diela ale v konečnom dôsledku najmä pre čitateľa.
Mno ale aby sme sa dostali ku covid-u, prepáčte meritu veci. Podstata je, že Bodycount je naozaj priamočiare dielo Eastmanom scenáristicky ladené do satirického až čierno-humorného tónu, ktorý spolu s karikatúrnou Bisleyovou kresbou vyznieva fakt temne. Vtedy obľubovali frenetickosť a brutalitu filmov Johna Woo (napr. Hard Boiled, 1992). Takže tu sú v podstate iba prestrelky čínskej mafie s americkým bratstvom low-life kriminálnikov, jedna kozatá ex-mafoška a vigilanti Casey Jones v maske ako Jason Vorhees a samozrejme Rafael korytnačkos s duo dýkos sayos. Ani by tam nemuseli byť, ale tak v titule komiksu sú TMNT… :J Inak je to ako keby ste si čítali Loba, Sudcu Dredda, alebo Sláine-a od (D) Bisley Studios. Nebudem ďalej preto spoilovať – podporte svojho lokálneho, najlepšie komiksovo – špecializovaného kníhkupca a dajte si „Počítání mrtvých“ doručiť kuriérom. Komiks Bodycount je cesta v čase, do dôb, keď ešte Deadpool a jemu podobný nekraľovali dospeláckym komiks – satirám a v podstate – nečíta sa síce celkom príjemne, čo aj sám Eastman v reedícii Bodycountu z roku 2018 priznáva – a preto vydal aj reevidovanú (opravenú) verziu (v roku 2018, ktorú Crew! preložilo). Pre mňa má tento komiks status legendárnej a viac-menej „must have“ veci, pretože som po ňom túžil už asi tak koncom 90tych rokov, kedy som ukážky uvidel v recenzii v časopise Score a dočkal sa ho až teraz (pretože offiko preklad dlhé desaťročia v ČR ani v SR nevyšiel) z, ale – premotivovaný na jeho druhé prečítanie (deja) nie som. Skôr sa tam dá dookola obdivovať Bisleyova chaotická oldskool karikatúra, podobne ako povedzme u diel Franka Millera. Hovorím sú aj lepšie veci ako toto, ale z hľadiska komiksovej histórie je to rozhodne zaujímavý exkurz do drsných 90ok minulého storočia.
Na koniec Vám. kedže ste skutoční a informovaní geeci (a exkluzívnych nikde neuverejnených na svete informácií-chtivý) ešte ponúkam milé korytnačky a korytnači, čo sa kŕmia nie len fruitom, ale hlavne Gamefruitom (už pomaly 5 rokov a dúfame, že ako správne korytnačky ešte budete ďalších aspoň 95) necenzurovaný a teda nezmenený, pôvodný emerickoenglicky rozhovor (vlastne pokec, už asi 3 alebo 4 môj s ním) s Erikom Larsenom o vydaní Bodycountu a o tom, že mal jeho Savage Dragon ešte aj TMTN crossover (a sadu hračiek k nemu), citujem:
There’s really no story there. Essentially, I was pals with Michael Downey from my fanzine days. We’d wanted to do something together for years and when Image started–the opportunity arose to do a crossover between Savage Dragon and the TMNT. So we did a couple of those. Sometime later, Eastman and Laird were winding down Mirage and looking for a home for the Turtles. Having read the two crossovers–they asked me if I’d be interested. Now–that was a bit odd when you consider that others were actively courting them to take on the book and I wasn’t–they sought me out. In any case–I agreed to do the book and that was that. Bodycount was already in the works. I don’t recall it having that name–but that was underway at Mirage, so I really didn’t assemble the pieces (although I think that title was my suggestion). I may have assigned letterers or colorists but I had no contact with Simon–that was through Kevin.
The toy thing was through the cartoons and the TMNT agent guy–it was a bit odd but Playmates was wary about doing a full toy line based on a cartoon on the USA Network. The hedge their bets they decided to tie it with the Turtles. Jim Lee did some design work there and three of the four Turtles were released along with a few Savage Dragon-related figures. I guess the idea was to release the fourth Turtle in a second wave but that didn’t happen.
(koniec citátu)
Tak čítajte a nepočítajte už mŕtvych v teline – morä! A bude dobre…
5. korytmačka Jofffre
Anotácia:
Názov: Počítání mrtvých
Kevin Eastman, Simon BisleyAno, ten Simon Bisley (Lobo: Poslední Czarnian, Sláine: Rohatý bůh) se pustil i do kreslení želváků! Tedy, ne všech. Hrdinou příběhu je Raphael, který se spolu s Caseym Jonesem pustí do likvidace padouchů – ať už jsou to gangsteři, poldové, nebo cyborgové. Tyhle želvy rozhodně nejsou pro děti! Je to jedna velká zběsilá akční jízda plná střelného prachu a starého dobrého násilí!
Počet stran: 112
Formát: 168 × 258 mm
Vazba: vázaná
Rok a měsíc vydání: září 2019 | ISBN: 978-80-7449-759-9