Ernest Cline – Ready Player One – Hra sa začína
Personal Review
Skôr ako začnem s mojou osobnou recenziou definujme si prosím slovo Geek.
áno, toto je pravá definícia a nie to čo z neho urobila pop-kultúra od roku čo sa začal vysielať seriál The Big Bang Theory. Prekvapený že? Preto mám osobný problém s týmto slovom a asi s každým, kto ho nesprávne používa. Geek nie je niekto kto má rád Super Mária alebo Nintendo a Segu videl tak maximálne na obrázku na wikipédií. Poprípade keď niekto pije ráno kakao z Batman šálky a nemá žiaden sociálny život je to preto lebo je to pravdepodobne kretén a nie Geek. So pls staph.
Tato definícia by mala skrášliť začiatok tejto malej príručky Geeka v tejto oblasti. Prečo príručky? Pretože keď odoberieme samotný príbeh zostane nám množstvo informácií a odkazov na pop-kultúru 70-tych, 80-tych a 90-tych rokov. Musím sa priznať, že pri čítaní som pár krát aj ja vytiahla uja Googla a pred pokračovaním som si veci, ktoré som nepoznala našla aby som správne pochopila referencie a vtipy. Ale ja si nehovorím Geek, takže si môžem dovoliť sa verejne priznať, že niečo neviem a stále nebudem prekliaty pokrytec.
Bolo by aj na čase aby sme sa dostali k tej recenzii. Či?
Pán Ernest Cline nás presúva mierne v čase do roku 2044 do upadajúceho sveta plne závislého od pripojenia na internet a kde je virtuálna realita omnoho znesiteľnejšia, než to čo sa deje mimo nej. OASIS sa stal unikom pre všetkých. Ľudia pracovali, chodili do školy alebo sa len zabávali v úžasnom utopickom svete OASISu, v ktorom ste našli všetko z pop-kultúry od 70-tych až po 90-te roky zatiaľ čo ich bezduché tela nehybne sedeli s maskou a hmatovými rukavicami v pomaly rozpadávajúcej sa skutočnosti. Náš hlavný hrdina Wade Watts v OASISe vyrastal. A keď zakladateľ OASISu zomrel zanechal v hre Easter Egg (v knihe spomínane ako Zlaté vajce.) a prisľúbil prvému čo tento jeho Easter Egg nájde všetko jeho bohatstvo a samozrejme samotný OASIS. Po tomto vyhlásení sa spustila masívna honba za pokladom. Wade sa rozhodol tejto honbe zasvätiť svoj život a práve on bol prvým človekom, ktorému sa podarilo vyriešiť prvú z troch hádaniek vedúcich k Vajcu. Samozrejme nebol sám, stretol dievča do ktorého sa okamžite zamiloval ale aj napriek tomu to bola jeho súperka. Zaujímavé to začne byť až keď do súťaže vstupuje samotná firma, ktorá poskytuje pripojenie do OASISu. Snažia sa tiež zmocniť hlavnej výhry a OASIS spoplatniť. Aj to je jedna z veci prečo sa Wade tak snaží získať Vajce, zabránil im zničiť svet, ktorý tak veľmi miluje.
Teraz keď som vás troška dostala do deja poďme si povedať klady a zápory tejto knihy. Predstava reálneho rozpadu spoločnosti a celkovo sveta kde sa všetci uchyľujú k životu vo virtuálnej utópii má podľa mňa omnoho väčší potencionál než bol obsiahnutý v tejto knihe. Celkovo mi trvalo 20 dní prečítať 347 strán. Čo je pre mňa nezvyčajne dlho a to len kvôli tomu, že som mala tri fázy čítania. Prvá je začiatok knihy, kde sa opisuje zničený svet a svet v OASISe. To som prakticky zhltla ešte prvý deň čo sa ku mne kniha dostala. Druha fáza bola časť knihy, ktorá bola absolútne a úplne nestráviteľná s množstvom informácií zo 70tych rokov, ktoré neboli nijak súvisiace s dejom alebo nejako podstatne. Na jednu stranu ponúkajú čitateľovi možnosť nájsť si tie veci a zistiť o nich viac čo je fajn ale pre mňa ako nie-až-takého nadšenca pop-kultúry z mladosť mojej mami.. naah nie ďakujem oželiem. Taktiež tu bol románik hlavného hrdinu. A tu bol ten môj moment zlomu, keď som knihu zavrela a neotvorila znechutených 13 dni. Neviem ako vy ale keď som dosiahla 15ty rok života (lvl 15 still newbie) zaprisahala som dušu diablovy a vyradila z môjho slovníka veci ako “ to je tak cool ” alebo “ zabuchla som sa”. Neviem či za to mohol preklad knihy alebo je to tak napísane aj v originálnej verzii ale pre Ježiša-Krista-Nazaretského prečo niekto ešte stále používa tieto predpubertálne výlevy?! V mojej hlave to evokuje tak maximálne to, že kniha je pravdepodobne určená podstatne mladšiemu čitateľovi. No fáza číslo tri mi ukázala ako veľmi som sa mýlila. Tu nastal rozchod medzi našou hlavnou postavou a jeho “ osudovou láskou” a je tu klasická poučka: chlapec stretol dievča – zamiloval sa – prišiel o ňu – upadá do depresie – snaží sa stať lepším. Napriek tomu, že je to klasika je to podane v podstatne zaujímavejšom štýle než s akým sa stretávame v iných knihách. Uvažuje nad sebou a svojou neschopnosťou, či tou fyzickou v reálnom živote alebo psychickou nerozvážnosťou a zaslepenosťou. Samozrejme, že dievča dostane nazad ale posolstvo zostáva. Když nechceš umřít sám, dělej se sebou něco prdelko.
Dostávame sa približne do tri štvrtiny a po nájdení druhého kľúča to naberá neskutočnú rýchlosť. Až tu je hlavný dej, ktorému by malo byť venované viac priestoru než sa mu dostalo a celkový koniec je tak nejako zrezaný. Pripadá mi ako by im buď došiel papier alebo nápady.
Aby to nebolo cele také hejterske teraz poďme volačo aj pochváliť.
Napriek tomu ako som hore zmienila pointa síce nieje dotiahnutá ale myšlienka úteku z tohto sveta do virtuálneho je neskutočne silná. Pre nás gamerov či anime fanúšikov alebo len “geekov” trápiacich sa v realite by to bolo požehnanie. Keď na to raz dôjdem ja sama chcem byt medzi prvými kto sa napojí a v kútiku duše budem dúfať, že to nedopadne ako SAO. (anime – Sword Art Online)
Príbeh bol jednoduchý a jednoducho písaný no napriek tomu ma dokázal vtiahnuť do deja. Neviem či sa chystá nejaké druhé vydanie ale bola by to škoda keby nie. Vôbec by mi nevadilo keby to nebolo s tými istými postavami ale chcem vedieť viac o tom svete, chcem aby vytvorili cely universe rovnako ako ho má Hobbit alebo Star Wars. Cely ten svet si zaslúži podľa mňa omnoho viac než dostal v tejto knihe.
Mojou najobľúbenejšou časťou knihy je rozhodne kapitola o depresii a onánii, nie kvôli tej onánii ale kvôli tomu, že som to absolútne a vôbec nečakala. Do toho momentu som uvažovala nad tým akej vekovej kategórii je vlastne táto kniha určená ale sex s robotom ma rozhodne vyviedol z mrakov pochybnosti.
Celkovo je to dobrá kniha. Aj keď odo mňa dostala poriadny diss klamala by som keby som napísala, že som si ju neužila. Som veľkým fanúšikom hier či nových alebo starých a nemusím byť expert aby mi táto kniha bola blízka, myslím, že každý si v nej nájde niečo jemu blízke.
Nakoniec je tu posolstvo a nie je to, že dobro vyhráva nad zlom.. aj keď možno troška.
Každý je hlavný hrdina vlastnej knihy a len vlastným úsilím dokážeš tú knihu zmeniť.
Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo IKAR 🙂 Ďakujeme 😉
Ak ťa kniha zaujala, kúp si ju na Bux.sk: http://www.bux.sk/knihy/264713-ready-player-one-hra-sa-zacina.html