Bulvár podivností
Antológia hororových a fantastických poviedok slovenských a českých autorov
Vydavateľstvo Hydra
ISBN: 9788069017221
Zoznam poviedok v antológií je uvedený na konci recenzie.
Keďže v antológiách ide často o široké spektrum žánrov a štýlov, v tomto prípade si aj čitateľ prechádza spektrom rôznych emócií. Verím, že táto pestrosť je často to, čo robí zbierky unikátnymi.
Ako aj názov hovorí, očakávame podivnosť. A tej je nadelené veruže dosť. Poviedky sa od seba líšia tak, ako sa líšia aj jedineční autori od seba. Každá poviedka je samostatný počin jednotlivých spisovateľov.
Nápady pre podivné poviedky boli naozaj kreatívne – muž s preoperovaným žalúdkom zachraňuje svet, moderné „zneužitie“ mytologickej postavy, vtipná poviedka o rozhovore tlačiarne s inými elektronickými spotrebičmi v bare. S rozmanitosťou však prichádzajú aj možné „šliapnutia vedľa“, ktoré sa ale často môžu prejaviť len na základe toho, že niektoré z diel čitateľovi „nesadnú“. Občas sa vyskytne nejaká tá gramatická chybička alebo zlé skloňovanie, čo ale neublíži, len môže vyrušiť.

Posledné štyri poviedky sú od ostatných oddelené stránkou VAROVANIE – ČÍTANIE NA VLASTNÉ RIZIKO, ale osobne sme to riziko podstúpili len pri jednej z posledných poviedok (za nás išlo o poviedku od Márie Hanúskovej Matka). V prvej časti boli poviedky aj vážneho rázu (Lapač snov, Korporát, Všade dobre, doma najlepšie alebo Chichotání moře), ostatné nám prišli skôr uvoľnené a viac humornejšieho charakteru. Milovníci časových slučiek a cestovaniu medzi vesmírmi si prídu na svoje v poviedkach Pri štarte sa trošku prehrieva a Všade dobre, doma najlepšie.
Poviedka Ja věřím na víly je príbehom o drevorubačovi, ktorý príde do kontaktu so spoločenstvom víl, Kto by už podozrieval čižmy je o rozhovore medzi topánkami o ich temnom pláne. V príbehu Detská reč sa dieťa prihovára hlasom (a slovníkom) vodiča autobusu, čo môže spôsobiť len ozaj zábavné čítanie. Degustátori a Návšteva z ďalekého nosa hovoria samé o sebe názvami dosť jednoznačne. Ja canto, ty canti, spolu cantiamo je príjemné čítanie o slovenských zboristoch, ktorí objavia spôsob, ako vylepšiť svoje hlasy, a poviedka Dobre, lebo nebárs je preklopením sveta rozprávok s naším svetom.
Antológia Bulvár podivností je celkovo veľmi podarenou knižkou. Pestrosť spôsobí, že si čitateľ prejde rôznymi emóciami, od zhnusenia cez strach po pobavenie (hádka postáv s rozprávačom bola úsmevná čerešnička na torte, atentát liekov s dobrým úmyslom rozhodne vyčaruje úsmev na tvári aj dávno po prečítaní).
Za Gamefruit.sk sa nám najviac páčili poviedky Kristíny Slabákovej Anatómia lúpeže, Ivany Molnárovej Dubcovej Korporát a Človek človeku králikom od Radoslava Kozáka.
Knihu sme čítali vďaka podpore vydavateľstva Hydra.
ZOZNAM POVIEDOK
Martin Hatala – Lapač snov
Kristína Lenart – Dobre, lebo nebárs
Michal Jedinák – Pri štarte sa trošku prehrieva
Kristína Slabáková – Anatómia lúpeže
Zdeněk Hulbach – Ja věřím na víly
Veronika Wan – Príde kôň do baru
Tono Stiffel – Všade dobre, doma najlepšie
Lenona Štiblaríková – Kto by už podozrieval čižmy?
Františka Vrbenská – Chichotání moře
František Škoda – Detská reč
Katarína Soyka – Ja canto, ty canti, spolu cantiamo
Anna Olejárová – Vedľajšie účinky
Ivana Molnárová Dubcová – Korporát
Pavel Skořepa – Apokalypsa všedního dne
Zdenka Kollárová – Ružová hmla, čo sa ti lepí na päty
Radoslav Kozák – Človek človeku králikom
Martin Šugár – Pastelový klam
Naďa Vojteková – Degustátori
Andrea Farkašová – Cirkev Doktora Mrázka (Hospodin)
Pavel Chodúr – Potrat
Mária Hanúsková – Matka
Lukáš Polák – Návšteva z ďalekého nosa