Knihy, Print, Sci-fi / Fantasy

Séria Ukradnuté sny

Názov: Séria Ukradnuté sny
Autor: Bettina Belitz
Rok prečítaného vydania: 2012 – 2014
Vydavateľstvo: Fragment
Väzba: pevná
Počet strán: 464+512+576
Jazyk: SK
Žáner: YA fantasy

Anotácia:

Ukradnuté sny: Sedemnásťročná Elisabeth Sturmová je naštvaná snáď na celý svet. Kvôli rodičom sa musela presťahovať, prišla o všetky kamarátky, a navyše tu na vidieku nie je takmer žiadna príležitosť na zábavu. Všetko však zmení stretnutie s Colinom. Prečo ju tento odmeraný a chladný chalan od začiatku priam neuveriteľne priťahuje, to si sama nedokáže vysvetliť. Je pre ňu jednou obrovskou hádanku. Aké je jeho tajomstvo? Čo skrýva? Svojím pátraním odhalí Elisabeth pravdu nielen o Colinovi, ale aj o vlastnej rodine a zistí, že im všetkým hrozí obrovské nebezpečenstvo.

Mesačné slzy: Elisabeth prežila krásne leto. Odhalila tajomný svet nočných môr a do jednej z nich sa zamilovala – do Colina. S príchodom jesene však Colin zmizne. Ellie je osamelá a v noci ju mátajú zlé sny, po ktorých sa zobúdza rozrušená. Aby prišla na iné myšlienky, odíde k bratovi do Hamburgu. Paula však vôbec nespoznáva. Je vyčerpaný a uštvaný a zdá sa, že pred ňou niečo tají. Komu môže veriť? Nájde dosť odvahy, aby sa postavila vlastnému strachu?
Ellie netuší, že starosť o Paula a láska ku Colinovi ju môžu zraniť hlbšie ako ten najhorší sen…

Tŕnistý bozk: Elisabeth Sturmová na vlastnej koži pocítila žiadostivosť, zničujúcu silu a hrôzu číhajúcu vo svete môr – a predsa pretrváva jej láska ku Colinovi. Vyčerpaná a ubolená sa obáva, ale zároveň túži po dni, keď sa Colin vráti a pustia sa do boja proti Tesse. Takmer proti svojej vôli sa Ellie odovzdáva novému, slobodnému životu. Keď sa nečakane objaví spriaznená duša, má zrazu pocit, že odpovede na jej otázky sú na dosah. Čím hlbšie sa však ponára do tajomstiev môr, tým väčšie sú jej pochybnosti. Je jej láska dosť silná, aby odolala Colinovmu hladu?

Môj názor:

Sériu som si kúpila pre veľa muziky za málo peňazí, inak povedané, veľa strán za pekný peniaz. Po prečítaní anotácií som od série veľa neočakávala, aj keď recenzie má veľmi dobré, ale nakoniec bola i pre mňa celkom príjemným prekvapením. Svet nočných môr mi učaril a zápletky z celej trilógie ma zaujali. Ak si teda odmyslím hlavnú hrdinku, tak je to skvelá séria.

Prvý diel série ma uchvátil. Vo dne v noci som knihu nevedela pustiť z ruky a nadšene obracala stránky. Hlavná hrdinka sa mi tiež celkom pozdávala, aj keď mala zopár vád charakteru, ktoré mi prekážali. V každom prípade šlo o jeden z tých lepších charakterov, ktoré sú pre YA typické. Colin sa mi tiež hneď zapáčil, mám rada tie chladné charaktery. Kniha si ma získala všetkými desiatimi a bola som nadšená z toho, kedy sa pustím do druhého dielu.

Druhý diel mi už tak dobre nesadol. Zápletka bola dobrá, dej pekne ubiehal a veľmi dobre sa mi to čítalo, ale hrdinka sa správala na môj vkus veľmi, veľmi hlúpo. A musela som sa nútiť, aby som ju nezavrela len kvôli tomu. Vlastne som ju zavrela na pár týždňov, aby som sa vnútorne spamätala a až potom som nabrala odvahu pokračovať ďalej. Ešte šťastie, že som bola zvedavá a zamilovala som si Tillmana lebo pri Elisabeth som začala mať vážne pochybnosti o jej duševnom zdravý a to aj vo chvíľach, keď sa tvárila príčetne. Našťastie si to u mňa na konci autorka vyžehlila a jej výkyvy nálad boli vysvetlené. Asi len vďaka tomu som sa s očakávaniami vrhla na posledný diel.

Tretí diel sa žiaľ niesol v podobne roztržitom duchu ako ten predošlý, hoc už to nebol taký extrém. Elisabeth sa mi už celkom zhnusila a nemala som silu na jej nálady. Nie som ten typ, čo preskakuje pasáže, nemám to rada, radšej sa prehryziem v knihe aj tým menej príjemným, aby mi niečo neuniklo, ale tu som bojovala s týmto nutkaním. Našťastie bola zápletka opäť dobrá a po mojom prekonaní sa v druhom dieli, to už bolo v tomto prípade ľahšie a knihu som zhltla.

Svet nočných môr mi učaril a zápletky z celej trilógie mi veľmi sedeli. Ak si teda odmyslím hlavnú hrdinku, tak je to skvelá séria.

Hodnotenie: 3/5

Related Posts