Názov: Neobyčajné deti slečny Peregrinovej (Domov, Bezduché mesto, Knižnica duší)
Autor: Ransom Riggs
Rok prečítaného vydania: 2016
Vydavateľstvo: Plus
Väzba: pevná
Počet strán: 352/408/440
Jazyk: SK
Žáner: YA sci-fi/fantasy, dobrodružný román

Anotácie:
1. Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej

Hrozivá rodinná tragédia privedie šestnásťročného Jacoba na odľahlý ostrov pri pobreží Wallesu, kde objaví ruiny niekdajšieho sirotinca. Pri skúmaní opustených zákutí Jacob zistí, že deti slečny Peregrinovej, ktoré tam kedysi žili, boli nielen neobyčajné, ale mohli byť aj veľmi nebezpečné a ich odlúčenosť na opustenom ostrove nebola náhodná. Ba dokonca – nech to znie akokoľvek neuveriteľne – tie deti sú možno ešte stále nažive!

2. Bezduché mesto
Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej je opustený sirotinec na tajomnom ostrove, v ktorom žili podivní chovanci a diali sa neuveriteľné veci. Hlavný hrdina a rozprávač Jacob odhalil, že akýmsi zvláštnym spôsobom sú stále nažive a spoločným útekom z ostrova sa pokúšajú zachrániť slečnu Peregrinovú, ktorá prišla o svoju ľudskú podobu. Zúfalo bojujú s Bezduchými a Nemŕtvymi, aby našli ymbrynku, čo jej môže pomôcť. Jacob, ktorý dokáže vidieť Bezduchých a dokonca ich zabiť, prežije s nimi neskutočné veci od bombardovania Londýna až po panoptikum na jarmoku s Neobyčajnými, ktorí im chcú pomôcť. Láska k Emme, ktorá k nim patrí, a túžba vrátiť sa k rodičom do vlastného sveta sú pre Jacoba neriešiteľnou dilemou…

3. Knižnica duší
Úžasne silný a nezabudnuteľný príbeh o neobyčajných deťoch slečny Peregrinovej sa v tretej knihe blíži k strhujúcemu rozuzleniu. Šestnásťročný Jacob objaví v sebe novú schopnosť a ponáhľa sa využiť ju na záchranu svojich priateľov uväznených v prísne stráženej pevnosti. Z ulíc moderného Londýna sa dostanú do temného labyrintu uličiek Diablovho slumu, najdesivejšieho miesta vo viktoriánskom Anglicku, kde sa raz a navždy rozhodne o osude všetkých Neobyčajných.

Recenzia:
Tak som sa po dlhej dobe prehrýzla svetom Neobyčajných a prinášam vám svoj názor na túto sériu.

V prvom rade by som chcela vyzdvihnúť estetickú stránku série, lebo dobové fotografie jej už sami o sebe dodali isté čaro a každá kniha tým získava nový rozmer a celej sérii to pridáva na osobitosti. Je to teda niečo nové a neotrelé vďaka čomu si sériu do pamäte zapíšete ešte na dlhý čas ako neobyčajnú.

Prvý diel som si prečítala po tom ako som videla film. Mala som teda isté očakávania, ktoré sa nie tak celkom naplnili. Kniha ma veľmi nezaujala a trvalo mi naozaj dlho, kým som sa odhodlala dočítať ju. Vlastne som ju čítala z celej trilógie najdlhšie. Prišla mi teda nemastná neslaná a pre mňa osobne nie veľmi pútavá. Skôr ako námet, ktorý hodnotím ako dobrý a neopozeraný, ma odrádzal štýl akým bol podaný. Naozaj si nie som istá, či to zviesť na chybu autora, alebo prekladateľa, no v každom prípade som to nakoniec zvládla…

Druhý diel bol o čosi zaujímavejší, dobrodružnejší a pre mňa osobne aj atraktívnejší. V mojich očiach prekonal prvý diel, aj keď som tam našla pár chýb, pričom k tej zásadnej patrila zámena postáv, kde v jednej scéne Horace ovláda včely a pritom je jasné, že túto schopnosť má Hugh. Horace je snový prorok. To ma tam len tak na okraj pobavilo. Potom tu bolo ešte pár vynechaných písmenok, ale o tom potom, to už som rozdýchala…

Tretí diel som prečítala najrýchlejšie a asi ma aj najviac bavil. Takže nie vždy je dobrá prvá kniha série, ale na to najlepšie si proste treba počkať až na samotný koniec. V tomto prípade to určite platilo. Koniec bol pre mňa tak trocha prekvapením, ale budiš, radšej sa nechám prekvapiť než si prečítať ďalší gýčovitý záver série.

No i tak sa u mňa táto séria zaradila po literárnej stránke k tým priemerným. Zatiaľ čo po vizuálnej stránke by som ju zaradila k tým najlepším a najosobitejším.

Hodnotenie: 3/5