Knihy, Print, Sci-fi / Fantasy

RECENZIA – P. C. Castová – Séria Škola noci


Názov: Škola noci (1.-12. kniha)

Autor: P. C. Castová
Rok prečítaného vydania: 2009-2015
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 264/264/240/304/320/312/240/248/312/280/256/312

Oficiálne anotácie:
1. Označená:

Všetko sa začalo, keď uvidela mŕtveho chlapíka pri svojej školskej skrinke.

Bol to Hľadač. Upír so zafírovo modrým polmesiacom na čele a s tetovaním v tvare prepletených uzlov. Prišiel, aby ju označil. Potom sa buď zmení na upíra alebo jej telo odmietne superzmenu a zomrie. Navždy.

Jednoducho, od tohto dňa jej život nebude už nikdy taký ako predtým…

Vitajte v Škole noci, v ktorej sa vyučovanie začína o ôsmej večer a končí o tretej ráno. Slnečné svetlo upírov síce nezahubí, ako to opisujú mnohé upírske knihy, ale spôsobuje im nesmiernu bolesť a preto sa vyučuje v noci. Škola sa nachádza vo svete, kde sa v dôsledku zmien v DNA niektorí tínedžeri menia na upírov. Čas, kým sa táto superzmena zavŕši, musia stráviť v Škole noci, inak zomrú. No ani to im nezaručí, že ich organizmus superzmenu zvládne…

Prvá časť napínavej série sa volá Označená a napĺňajú sa v nej slová bohyne Nyx: „Tma sa nerovná vždy zlu, tak ako svetlo neprináša vždy len dobro.“. 16-ročná tínedžerka Zoey Redbirdová je označená Hľadačom a musí nastúpiť do internátnej Školy noci v meste Tulsa. Tam sa počas štyroch rokov postupne mení na upíra – učí sa Upírsku sociológiu, rozpoznáva nebezpečenstvá, ktorým musí čeliť…no približne jedno z desiatich mláďat (ako takýchto tínedžerov povolaných do Školy noci nazývajú) zomiera po tom, čo jeho organizmus nedokáže prijať superzmenu. Pre tých, ktorí prežili, je tu však veľká odmena.

Upíri sú ako supermani. Sú supernádherní. Supertalentovaní. A majú super schopnosti.

Šestnásťročná Zoey prichádza do Školy noci v americkej Tulse. Dúfa, že po nezhodách v rodine konečne nájde svoje miesto, kde sa bude cítiť doma. Hoci si v Škole noci nájde skvelých priateľov, predsa len nezapadne. Nie je totiž obyčajné upírske mláďa. Bohyňa noci Nyx ju obdarila zvláštnymi schopnosťami, ktoré jej dávajú moc, no i zodpovednosť. Ako každá tínedžerka rieši problémy s chlapcami, navyše však musí obhájiť svoje zásady a miesto zoči-voči nepriateľsky naladenej elitnej skupine študentov.


2. Zradená: Upírske mláďa Zoey Redbirdová si už zvykla na život v Škole noci a vyrovnala sa s nezvyčajnou mocou, ktorú dostala od bohyne Nyx. Stala sa vodkyňou Dcér tmy, najväčšmi ju však teší, že si našla skutočných a oddaných priateľov, a napriek pokusu nevlastného otca a matky verejne ju ponížiť si získala aj úctu profesorov i veľkňažky Neferet. Konečne má pocit, že niekam patrí. Dokonca má chlapca… a možno aj dvoch…Vtedy sa nájdu telá dvoch zavraždených chlapcov a stopy vedú do Školy noci. Zoey cíti, že niečo nie je v poriadku. Zrazu je toho na ňu priveľa – prvý obrad, ktorý povedie ako vodkyňa Dcér tmy, omamné zakázané flirtovanie, ktoré jej komplikuje život, a smrť v Škole noci. To všetko ju zasiahne naraz, ale musí to ísť bokom a Zoey hľadá odvahu i silu postaviť sa zoči-voči zrade a využiť svoju nevšednú moc na záchranu blízkych.


3. Vyvolená:  V Škole noci ožívajú temné sily a v živote upírskeho mláďaťa Zoey Redbirdovej nastanú prevratné zmeny. Z tých, čo sa tvária ako priatelia, sa vykľujú nepriatelia. A napodiv sa zrazu môže spoľahnúť na zaprisahaných rivalov, ktorí ju podržia. Zoeina najlepšia priateľka Stevie Rae je nemŕtva, ale zubami-nechtami sa usiluje držať zvyškov svojej ľudskosti. Zoey by jej veľmi chcela pomôcť, lenže vôbec netuší ako… Navyše musí všetko držať v tajnosti, lebo pravda je v Škole noci nebezpečná. Aj nevyriešené ľúbostné vzťahy k trom chlapcom jej dávajú zabrať. A keď sa zdá, že horšie to už byť nemôže, niekto začne vraždiť dospelých upírov…

4. Neskrotená:  Všetko je nanič, keď sú vaši priatelia na vás naštvaní. Zoey Redbirdová o tom vie svoje. V priebehu pár dní stratí nielen všetkých troch nápadníkov, ale príde aj o podporu skupinky priateľov. Zostane jej iba jedna nemŕtva a jedna neoznačená priateľka. Neferet sa chce ľuďom pomstiť za vraždy upírov a vyhlási im vojnu. Zoey však tuší, že je za tým niečo iné. Lenže kto jej uverí? Situácia je čoraz nebezpečnejšia. Vernosť prechádza skúškou a najavo vyjdú šokujúce plány. Starobylé zlo znovu ožíva.

5. Prenasledovaná:  Zoey a jej priatelia sú na úteku – skrývajú sa v starých tuneloch bývalého železničného depa, ktoré už nevyzerajú tak strašidelne, lebo ich postupne zveľaďujú červené mláďatá s výdatnou podporou prvej červenej upírky Stevie Rae. Lenže možno červeným mláďatám bezvýhradne dôverovať? Napriek všetkému sú teraz tunely najbezpečnejším miestom, lebo Školu noci ovládol „čierny anjel“ Kalona. Neferet sa vyhlásila za stelesnenie Nyx na zemi a okrídleného démona označila za svojho manžela. Zdá sa, že všetci podľahli Kalonovmu čaru a nikto si neuvedomuje hrozbu, ktorú spolu s Neferet predstavujú. Zoeine tradičné problémy s chlapcami musia ísť bokom, aj keď sa čoraz väčšmi komplikujú. Treba sa zbaviť Kalonu. Ale ako?

6. Pokúšaná:  Zoey a jej priatelia vyhnali Kalonu a Neferet z Tulsy a zdalo by sa, že si môžu na chvíľu vydýchnuť. Zoey i jej bojovník Stark sa spamätávajú z dotyku smrti a červené mláďatá sa zaraďujú do normálneho života. No kyvadlo osudu, ktoré uviedli do pohybu, už nemožno zastaviť. Zoey s hrôzou zisťuje, že k trojici svojich neodbytných nápadníkov musí pridať aj štvrtého – stále ju prenasledujú sny o Kalonovi a zmieta sa medzi príťažlivosťou, ktorú k nemu cíti, a zdesením z jeho dovtedajších skutkov. Ani Stevie Rae občas nemá celkom jasno v tom, či mieni nasledovať dobro, alebo zlo. Hoci sa svojej najlepšej priateľke s jedným ťaživým tajomstvom prizná, vynorí sa ďalšie, nemenej stresujúce. Od ich výberu závisí nielen osud Školy noci, ale možno aj celého sveta. Unesú toľkú zodpovednosť?

7. Vyhorená: Zoeina roztrieštená duša sa ocitla v Nyxinom Onom svete. Hoci upírska Najvyššia rada v Benátkach tvrdí, že do siedmich dní Zoey určite zomrie, „prihoretý kŕdeľ“ a Afrodita s Dariom to nevzdávajú. Všemožne hľadajú spôsob, ako odvrátiť krutý osud. Pátrajú v starej knižnici a archívoch Najvyššej rady po starých legendách a viere v Temnotu a Svetlo, ktoré by im mohli naznačiť, ako Zoey zachrániť. Napriek tomu, že Stevie Rae zostala v Tulse a sama má problémy aj tajomstvo, čo ju môže zničiť, chce Zoey pomôcť prostredníctvom svojho spojenia so zemou. Zoein upírsky bojovník Stark je odhodlaný za svoju veľkňažku aj zomrieť, len aby sa dostal do Onoho sveta a pomohol jej vrátiť sa do vlastného tela. Lenže ak jej má pomôcť, zomrieť nesmie…

8. Prebudená: Prebudená je ôsmym pokračovaním série Škola noci. Upírska Najvyššia rada zbaví Neferet viny a znovu ju ustanoví za veľkňažku v tulskej Škole noci. Neferet prisahá pomstu Zoey. Ovládnutie Kalonu je iba jednou zo zbraní, ktoré chce proti nej použiť. Lenže Zoey nájde útočisko na ostrove Skye a kráľovná ju pripravuje ako svoju nástupkyňu. Byť kráľovnou by predsa bolo skvelé, či nie? Prečo by sa mala vracať do Tulsy? Keď stratila svojho ľudského manžela Heatha, už nebude, aká bývala, a možno ani jej vzťah k oddanému bojovníkovi Starkovi už nebude ako kedysi… A čo Stevie Rae a Rephaim? Krkavec posmešník nedovolí, aby ho využili proti Stevie Rae, lenže ako sa zachová, keď celý svet vrátane Zoey odsudzuje ich vzťah? Zradí svojho otca, alebo srdce? Ako ďaleko siahajú hranice priateľstva a aké silné putá viažu dievčenské srdce?

9. Predurčená: Predurčená je deviatym pokračovaním série Škola noci. Zoey sa vrátila do tulskej Školy noci a znova musí čeliť Neferet, lebo tá čoraz väčšmi prepadá Temnote. Lenže na to, aby Zoey a jej priatelia získali podporu Najvyššej rady, treba Neferet usvedčiť. Bohyňa darovala Rephaimovi ľudskú podobu aspoň v noci, a tak konečne môže tráviť čas spoločne so Stevie Rae. Ale možno mu veriť? V snahe spôsobiť chaos Neferet privádza do Školy noci aj ostatné červené mláďatá a ľudí, ktorí majú upírom pomáhať pri podradnejších prácach. V Škole noci sa zjaví aj záhadný Aurox – krásny chlapec, ktorého vraj Neferet dostala od Nyx. V skutočnosti ho stvorili na to, aby sa stal kňažkinou smrtonosnou zbraňou. No Zoey v ňom prebúdza ľudskosť a v Auroxovi bojuje súcit s volaním Temnoty. Podarí sa odhaliť skutočnú tvár Neferet, kým zničí Svetlo? Môže Zoey ovplyvniť to, čo v Auroxovi uvidela cez jasnovidecký kameň, a zachrániť tak pred ním svojich priateľov?

10. Ukrytá: Zoey konečne dosiahla, čo chcela: Neferetina pravá tvár je odhalená a Najvyššia rada už nie je na jej strane. Lenže zradná veľkňažka sa nevzdáva, stále robí všetko možné aj nemožné, aby v upírskom svete vyvolala chaos. Najprv stajne Školy noci spustoší záhadný požiar a vzápätí sa Neferet usiluje prehĺbiť nedôveru ľudí voči upírom.

Školu noci ohrozuje aj vnútorný chaos a nedôvera, preto sa Zoeina skupinka musí ešte väčšmi zomknúť. Ukáže sa však, že to nie je také jednoduché. Dvojčatá sa už skoro ani nerozprávajú a bývalý nepriateľ Kalona sa stal bojovníkom Školy noci. Možno mu veriť? Komu vlastne možno veriť?

Zoey má pocit, že ju opúšťa zdravý rozum. Naozaj sa stane to, čo videla cez jasnovidecký kameň? Je možné, aby sa jej Heath vrátil v inej podobe? Preto ju Aurox tak priťahuje, hoci vie, aký je nebezpečný? Má počúvnuť svoje inštinkty, alebo tým všetkých ohrozí? Môže vôbec jej prihoretý kŕdeľ zastaviť šírenie zla?


11. Odhalená: Neferet, ktorá po páde z balkóna svojho apartmánu drasticky zmenila podobu, sa drží pri živote s jediným cieľom: znovu získať silu a hmotné telo. Musí sa skryť, aby mohla znova prežívať svoju minulosť v nádeji, že nájde kľúč k tomu, ako prežiť v súčasnosti. Predtým však zaútočí a pripraví o život človeka.

Po brutálnej vražde v Tulse vypukne panika. Obviňujú Školu noci, pretože smrť jednoznačne spôsobil upír. Zoey a ostatní v škole vedia, že nikto z nich s tým nemá nič spoločné. Kto teda zabil starostu Tulsy? Len čo polícia začne vyšetrovanie, napätie na oboch stranách sa ešte vystupňuje. Dallas sa neľútostne postaví proti Zoey a jej skupinke. Keď napokon napadne Stevie Rae a Shaunee, Thanatos musí urobiť rozhodný krok.

Medzitým sa niečo deje so Zoey. Cíti sa čudne, žije v ustavičnom strese, ani Stark jej nevie pomôcť uvoľniť sa. Nemuselo by to byť nič zvláštne, keďže mocná nesmrteľníčka je na slobode a Zoey sa zase nevie zorientovať vo svojich vzťahoch s chlapcami. Nepôsobí tu však aj niečo mocnejšie? Zoey to možno onedlho zistí. Svetlo a Temnota nie sú v rovnováhe, prebúdza sa stará mágia a tá si vždy žiada obeť. Vo vzrušujúcej jedenástej časti série Škola noci je ohrozená nielen Škola noci, ale aj Zoein život a duša. Pomôže jej prihoretý kŕdeľ?


12. Vykúpená: Zoey Redbirdová sa ocitla v ťažkej situácii. Jasnovidecký kameň dala Afrodite, vzdala sa tulskej polícii a rozhodla sa bez priateľov a mentorov čeliť zaslúženému trestu, aj keď to bude znamenať, že jej telo odmietne Superzmenu a hrozí jej smrť. Len láska tých najbližších ju môže zachrániť pred temnotou v duši, lenže z tieňov sa vynorilo zlo také mocné ako ešte nikdy.
Neferet napokon odhalila smrteľníkom svoju pravú tvár. Vyhlásila sa za bohyňu Temnoty a ako stelesnené zlo sa chystá zotročiť obyvateľov Tulsy. Upíri z tulskej Školy noci sa spojili s políciou a na obranu dávajú dohromady všetky prostriedky, ktoré majú. No vedia, že ani jediný upír nie je taký silný, aby ju porazil – pokiaľ by ten upír nebol schopný využiť silu živlov a zároveň ovládal starú mágiu. Iba Zoey zdedila takú moc, lenže tá práve znáša trest za použitie starej mágie a nemôže pomôcť.
Rozpúta sa impozantný boj Svetla proti Temnote, ktorý rozhodne, kto bude zachránený a kto navždy stratený.

Obálky: Sedia dokonale k YA fantasy a sú príbehovo ladené, takže mne osobne sa páčili.

Postavy:
Zoey Redbirdová (Vyvolená Nyx) ma na začiatku celkom zaujala a vyzerala byť sľubnou postavou, no čím viac sa zamotávala do vzťahov, tým detinskejšia mi pripadala. Nakoniec som si ju teda neobľúbila a značne mi liezla na nervy. No nie každý knižný hrdina je krstený priazňou čitateľov a aj takýto občas musia byť 😉
Stevie Rae Johnsonová (Zem) sa stala mne osobne blízkou. Také milé, dedinské šidlo, ktoré nejde nemať rád. A jej vzťahu som veľmi fandila. Domnievam sa, že šlo o lepšiu a vyspelejšiu postavu ako Zoey.
Afrodita Lafont (Dar jasnozrivosti) pôvodná vodkyňa dcér tmy a miestna hviezda s mrchou v jednej osobe. Toto dievča mi tak liezlo na nervy, ale len do momentu, než som si uvedomila, čo sa za tou hrošou kožou vlastne skrýva a aj keď mi jej slovník nebol nikdy po chuti, tak som za ňu bola nakoniec rada. Je to značne komplikovaná povaha.
Shaunee Coleová (Oheň) a Erin Batesová (Voda) – Naše dvojčatá som si zamilovala pre ich svojský humor a aj po tom čo sa medzi nimi stalo som ich stále videla ako neoddeliteľné postavy, tak veľmi boli v mojich očiach späté.
Damien (Vzduch) bol zaujímavou, citlivou a obohacujúcou postavou s tragickým milostným príbehom. Nešlo nemať ho rád, aj keď by mi kde aký homofób mohol oponovať.
Aurox (Polobýk) je veľmi zaujímavá postava plná otáznikov, ktorá sa neustále zmieta medzi dobrom a zlom. Pre mňa osobne to bol taký bonus, ale už trocha nad limit fantázie väčšiny čitateľov, ktorým už táto postava mohla pripadať prehnaná.
Rephaim (Syn Kalonu) sa stal okamžite mojim miláčikom. Jeho príbeh ma veľmi dojal a s napätím som sledovala vývoj tejto postavy.
Heath Luck (Ľudský manžel) mi bol od začiatku nesympatický, lebo nemám rada ten typ amerických chlapcov s vymakanými svalmi a večne opitým úsmevom. Z môjho pohľadu bol rovnako ako Zoey značne nevyspelý.
Erik Night (Študent – učiteľ školy noci) bol pre mňa prvým zábleskom dospelosti a bola som sklamaná ako to s ním dopadlo. Jeho charakter si ma získal i napriek tomu, že to bol miestny alfa samec.
Stark (Bojovník – lukostrelec) si ma žiaľ nezískal prakticky ničím. Jeho sladký a extrémne blízky vzťah so Zoey mi dvíhal žlč. Šlo to až príliš za hranice fantázie a to už dokonca aj u mňa. Tu už šlo o posadnutosť.
Darius (Bojovník), čo k nemu povedať, snáď len to, že skutočne nechápem, čo na Afrodite vidí, ale i tak som im to želala 😀
Kalona (Syn Mesiaca) sa stal mojou platonickou láskou a pre mňa nebolo v celej knihe lepšej postavy ako práve on. Počas celej série sme u neho mohli sledovať krásny progres charakteru. Jeho príbeh, otcovská láska a láska k žene, to všetko bolo pre mňa veľmi intenzívnym zážitkom a za nikoho som nebola radšej, ako práve za neho.
Neferet (Riaditeľka tulskej školy noci) mi prišla už od prvej chvíle snáď až príliš dokonalá a mocná, takže bolo jasné, že s ňou niečo nebude v poriadku. Bod pre mňa, že som sa nemýlila. No i keď to bola psychopatická mrcha so sklonom zabíjať, tak ma príbeh jej ľudského života dokázal dohnať k slzám.

Recenzia:

Nuž, povedzme si na rovinu, k cieľu to bola dlhá a trnistá cesta plná očakávania. Autorka nás poriadne potrápila a unavila, čo prispelo k výraznej strate čitateľov. Ale nezúfajme si, lebo všetky knihy už sú vydané a na nič čakať netreba. Podobne ako mnohí iní i ja som zo začiatku s napätím očakávala každé ďalšie vydanie a tešila sa, čo bude ďalej. Priznávam sa bez mučenia, ako mnohí z vás i ja som prepadla tejto sérii, ale s hlavnou hrdinkou som sa nikdy nestotožnila. Môj problém bol prostý, je neskutočne detinská a nestála. Trvá to po celú sériu a hoci sa to v poslednej časti lepší, tak to podľa mňa stále nie je ono. Jednoducho jej chýba akýsi plynulý osobnostný progres, ku ktorému dôjde v priebehu niekoľkých stránok dvanástej knihy. Hold získavať moc občas k obľúbenosti nestačí…

Aby som nebola nespravodlivá, tak uznávam, že knihy sa rovnako ako väčšina YA (fantasy) ľahko čítajú. Série sú písané Ich formou a dej obvykle celkom pekne plynie od akcie k akcii, takže hluchých miest nie je zas tak veľa. Autorka zvláda umenie udržať si pozornosť čitateľa, no táto séria je jednou z tých, ktoré mali byť buď vtesnané do menšieho počtu kníh (max 6), alebo mal byť príbeh ukončený v momente, keď sa Neferet zrútila z balkóna. Jednoducho sa to už celé nemalo zbytočne hrotiť a naťahovať.

Nakoniec však uznávam, že námet bol výborný a celkom dobre spracovaný, keby ho viac dotvárali charaktery, tak by to bola pecka, ale s tým som sa akosi zmierila. Autorka to mala dobre vymyslené a to bez ohľadu na to, akým spôsobom to podala. Pojala vampyrizmus trocha inak a aj napriek mojim výhradám musím uznať, že je to príjemné čítanie.

Related Posts