Mjöllni tiež Mjollnir, Mjölnir, alebo Thorovo kladivo je magická zbraň, ktorú podľa germánskej a severskej a taktiež marvelovskej :J mytológie vlastnil boh hromu Thor. Ukovaná zo srdca umierajúcej hviezdy púta v sebe silu blesku. No samozrejme Mjöllni je aj názov komiksu, alebo francúzskeho bande dessinée od autorov Oliviera Peru (scénár) a Pierre – Denisa Gouxa (kresba). Toto dielo vyšlo v roku 2013, pôvodne v 3 zväzkoch a na počiatku roku 2019 ho v českom preklade Richarda Podaného vydalo „nakladatelství“ Argo. Ale ako je to u českých vydaní zvykom komiks Argo vydalo ako „integrál“ (zvyčajne české vydavateľstvá preberajú až integrály, keďže u EU komiksov je zvykom, že majú 3 a viac dielov, ktoré vychádzajú aj s niekoľkoročnými odstupmi, výnimkou sú samostatné albumy – tzv. „Standalone“ príbehy jednej postavy… ako Thorgal, Asterix a pod.) teda všetky 3 knihy v jednej čím sa dostávame dnes asi už k priemernému, no oproti „kolosálnym“ vydaniam (ako napríklad „100“ kilové bichle Sin City a Tomb Raider nie od Arga), stále na čítanie príjemnému a hlavne „skladnému“ viazanému formátu o počte 168 strán.
Tradícia belgo-francúzskeho komiksu je siahodlhá – niektoré pramene uvádzajú, že sa jeho moderná podoba začala formovať od 30. rokov 20. storočia, ako inak v novinách, iné zas tvrdia, že sa naplno rozvinula až po 2. svetovej vojne a hlavne v 60. rokoch. Napríklad takú klasiku ako Barbarella od Jeana Claude Foresta si mohli čitatelia prečítať v období Pražskej jari aj u nás v jednom literárnom časopise (mala niekoľko pokračovaní a rôzne, aj farebné verzie – pôvodný komiks bol čb. Dokonca sa dočkala aj filmu s Jane Fondovou – existuje aj v českom dabingu. Dočkala sa rôznych napodobenín a paródií – najznámejšia Vám asi bude Saudkova Muriel) a samozrejme priebežne a dodnes rôzne variácie Piffa, Rahana, Thorgala, Asterixa, Lucky Luke-a a podobne. Takže belgo-francúzsky komiks je jedna veľká mašinéria, nie nepodobná tej americkej a ponúka tituly na vysokej, ak nie vyššej úrovni, nie však všetky. S komerciou samozrejme idú aj komerčné témy, takže Peru a Goux vsadili na popularitu fantasy žánru a to konkrétne tvorbu J. R. R. Tolkiena. Paradoxne on spopularizoval svojho času severskú mytológiu vo svojom Hobbitovi a Pánovi Prsteňov, či menej známych pridružených dielach. Dnes je podobným popularizátorom, nie len severskej mytológie ale aj rôznych ďalších, spisovateľ Neil Gaiman (známy čitateľom kníh – napr. Nikdykde, komiksov – napr. Sandman a tv seriálov – napr. Americkí bohovia).
Takže Mjöllni je v zásade prerozprávaním povedzme Pána Prsteňov, bez Prsteňa a hobitkov, s Tolkienovskými kulisami a „živým“ svetom (kde žijú vedľa seba trpaslíci, ľudia, elfovia a ešte staršie rasy ako draci, obri a podobne), ale so severskými bohmi na čele s Odinom. Trpaslík Thor pri oslobodzovaní svojich bratov trpajzlíkof z otroctva v bojovej aréne „náhodou“ zistí, že prostredníctvom „náhodne“ nadobudnutého kladiva (ktoré mu dá „náhodne“ človek aby ho zosmiešnil) ovláda / neovláda silu blesku, čo si mudrci spoja práve s bohom hromu. Medzitým mu ale ľudský agenti zabijú syna (ťažko povedať či „náhodne“) a tak sa vydáva najprv s ďalšími 12 trpaslíkmi (takže 13tka ich je… hovorí vám to niečo? – Hobit) a potom s cca. 12/13 tisíc trpaslíkmi na „trestnú výpravu za syna“ do ľudského hlavného mesta a nakoniec so svojim znovu-nájdeným, no zlovoľným intrigánskym bratom (Lokim) aj do samotného sídla bohov – Asgardu. Je to trocha priamočiare aj bez toho, že prezradím spoilery potencionálnym kupcom a čitateľom komiksu Mjöllni(r). Po vzore filmových spracovaní Tolkienovho diela je komiks plný grafického násilia a navyše aj nadávok :O ,hoc vo veľmi peknej kresbe a farbe, až povedal by som hoc menej toxickej no stále „pastelkovej“, typickej pre napríklad tematicky rovnaké diela európskeho fantasy komiksu ako Sláine, Ekho a podobne (ak poznáte edíciu Modrá Crew, kde najmä tieto EU diela vychádzajú). V kresbe a farbe vynikajú hlavne exteriéry a výpravné bojové scény, ktoré naozaj dávajú až filmo-filmový dojem. Nejaký komplikovaný dej a postavy naozajsky netreba čakať, je to proste taká rešeršová skratka zo všemožnej európskej fantasy. Hĺbka, vzťahy a motivácie, tobôž dynamika (dialógy a interakcie) pokrivkávajú jednak u hlavných postáv, taktiež u sekundárnych a terciárnych. Na dôvažok treba povedať, že aj také WoW-ko (World of Warcraft) má lepší „dej“ a Marvelovská variácia v podobe MCU trilógie Thor taktiež.
Mjöllni je proste výpravný akčný komiks, ktorý nám dáva aký taký prehľad o základoch severskej mytológie upravenej pre účely diela samotného (teda samoúčelný výklad, ktorý sa síce snaží držať pôvodnej mytológie, ale „twistuje“ ako autorom prišlo do scenára vhod), stojí a padá na úžasnej výpravnej „kamere“ (pardón kresbe a farbe stránok), no nie však na scenári. Napriek tomu sa číta príjemne, ale človek by od európskeho komiksu čakal viac, hlavne po tom čo je v Čechách vydávané a bolo vydávané. Pri súčasne preberanom stredom prúde sa však asi nedočká (okrem už staršieho Fantomas-a o ktorom ste si prečítali niekedy v minulosti na Gamefruite) a „domácim“ vydavateľstvám by som sa ak tak NAOZAJ odporúčal orientovať na cenami ovenčených súčasných autorov a ich diela ako La Brigade chimérique od Lehmana, či Frnck od Oliviera Bocqueta. To je skutočný stredný prúd, ktorý je moderný a kvalitný, skrátka špička súčasného BD pre mládež a dospelých.
V poslednom čase je však trh presýtený variáciami na severskú mytológiu – ako keby sa mal točiť nový Tolkien či čo, alebo to možno robí ten GoT. V ne-poslednom čase je toto asi 4 komiks s takouto tématikou a človeku ťažko poradiť – snáď nech len staví na nemeckú opernú klasiku (Prsteň Nibelungov, na ktorého komiksové spracovanie sa niekedy pozrieme). Po Nemovi s ľadovým srdcom (recenziu ste si tiež mohli prečítať na Gamefruite) je toto isté sklamanie, ktoré nám comics maniakom snáď Argo vynahradí (ďalším Mooreovým komiksom – Dvorek (Courtyad) ).
V každom prípade ak máte radi Thora v akejkoľvek podobe (a evidentne aj autori majú pretože si zašpásovali aj na účet Marvelovskej verzie – Thormachine – dohľadajte si), „komerčnú“ fantasy bez prekombinovaného deja a stoviek postáv, Pána prsteňov ste videli len ako film, skrátka nemusíte bychle, Mjöllni(r) vám určite bude stačiť ako motivácia sa pustiť do skutočne závažnejších komiksových i knižných fantasy diel. Kúpa je len na Vás.