Jagged Alliance od Sir-Tech Software, Inc je taktická ťahová stratégia s prvkami RPG a mikromanažmentu, dalo by sa povedať že až 4 x , ktorá vyšla v roku 1994 v dvoch verziách – v disketovej a talkie (CD). Rozdiel medzi týmito dvoma verziami je, že disketová neobsahovala motion animácie a dabing.

 

Hra pojednáva o pôsobení skupiny žoldnierov na ostrove Metavira, kde sa v 50. rokoch odohrávali nukleárne testy. Asi by ste čakali Fallout… ale nič také nehrozí. Výsledkom testov neboli zmutované príšery ani nič podobné, ale stromy, z ktorých výťažok je vhodný na liečbu rakoviny, no nedajú sa nijako reprodukovať. Túto skutočnosť objavila mladá vedkyňa Brenda Richardsová, ktorá so svojim otcom Jackom a ich asistentom Lucasom Santinom začala stromy ťažiť. Ziskuchtivý Santino ich presvedčil, že dve separátne laboratóriá poslúžia urýchleniu výskumu. Otvoril si laboratórium na severnej časti ostrova – lenže ostrov aj vojensky obsadil a izoloval Brendu a Jacka na juhozápade ostrova. Jack to však nemienil nechať tak a kontaktoval organizáciu A.I.M. (Association of International Mercenaries ).

V tomto bode na scénu prichádzate vy – ako bezmenný manažér žoldnierskeho tímu. So základným rozpočtom naverbujete prvých žoldnierov a pustíte sa do oslobodzovania ostrova. Jack a Brenda Vám denne zadávajú určité úlohy, ale je na vás ako rýchlo ich splníte a koľko z ostrova oslobodíte. Ostrov je rozdelený do sektorov. Po nich sa pohybujete cez mapu alebo v sektore v reálnom čase, no keď príde na boj, hra sa prepne do ťahového režimu. V ňom investujete akčné body do pohybu alebo streľby. Na oslobodené sektory môžete naverbovať stráže a robotníkov, ktorí ťažia stromy. Z toho vám plynie zisk. Za peniaze nakupujete ďalších žoldnierov, pretože často sa stane, že Vám niektorí z nich zomrú alebo z nejakého dôvodu prestanú spolupracovať. Na výber máte 60! komicko-komiksových žoldnierov, ale v tíme ich môže byť maximálne 8.

Okrem plnenia denných misií žoldnieri môžu trénovať, opravovať nájdené predmety a zbrane, alebo sa liečiť so zranení. Predmety nachádzate po ostrove a žoldnieri prichádzajú aj so svojou vlastnou, väčšinou len základnou výbavou. Obchod v prvom diely neexistoval, priniesli ho len pokračovania, ale predmetov je habadej, nie už tak zbraní a munície. Pre zúfalcov je tu cheat na duplikovanie vecí… Hra obsahuje dokonca aj základný craftovací systém, ale len na vylepšovanie zbraní.

Svojho času bola hra prirovnávaná k titulu X-COM ale s „osobnosťou“, pretože aj to je asi najlepší rys hry. Žoldnieri majú vlastné osobnosti. Vždy všetko vtipne komentujú ako v nejakom béčkovom akčáku, čo sa stalo trademarkom série a majú dokonca medzi sebou aj vzťahy (ktoré sa prehlbovali a vykresľovali v ďalších 2 dieloch).

 

Graficky zvukovo je hra myslím primeraná roku svojho vydania, hoc je na tom horšie ako X-COM, nie je to tak oku a uchu lahodiace ale excelentný dabing to všetko zachraňuje. Hru dnes môžete kúpiť ako Jagged Alliance Gold na Steame za dobrú cenu a navyše obsahuje aj „pokračovanie“ s podtitulom Deadly Games (rok 1995). Toto „JA: 1,5“ prinieslo zmenu v tom, že už neoperujete na ostrove alebo niekde inde a sú tu kampane – teda sledy misií. Pribudol aj obchod so zbraňami, nový žoldnieri a perfektný a jednoduchý editor misií. Dokonca aj sieťová hra! Gold edícia prináša aj save funkciu kedykoľvek počas hry, čím ju výrazne zjednodušuje.

 

JA bola pôvodne DOSovská hra a mala aj porty, ale GOLD verzia je spustiteľná na moderných Windows-och. V roku 1999 prišiel doposiaľ neprekonaný vrchol séria Jagged Alliance 2 odohrávajúci sa v Arulcu, kde boli mikromanagement, craftovanie, postavy, príbeh ešte viac prepracovaný a mohli ste hrať v niekoľkých módoch – napr. s prvkami sci-fi. Novinkou bolo aj vytvorenie vlastnej postavy. Hra sa ale vyvíjala príliš dlho a to sa odrazilo na grafickej stránke, ktorá bola takpovediac už v roku vydania zastaralá. Ale ide naozaj o vrchol série – pôvodnú verziu kúpite na GOG-u a už aj na Steame.

 

Časom vznikali rôzne nelicencované klony, licencované pokračovania, niektoré nezrealizované, niektoré zrealizované ale žiadne z nich už nikdy nedosiahlo kvality JA 2. Posledným výstrelom a pomyselným klincom do hrobu série bol jej reštart JA: Flashback, kde hype a akože požehnanie pôvodných autorov stvorili jeden veľký brak, ktorý nikdy nedosiahol prepracovanosť a hrateľnosť pôvodnej sérii ani jej iných klonov, napriek tomu, že bol vývoj konzultovaný vývojármi pôvodnej série – ale tí od neho vďakabohu odstúpili včas. Ale nezúfajme – Už túto jeseň si budeme môcť kúpiť pokračovanie s podtitulom Rage!.. Podľa základných informácií a už aj prvého gameplay videa to vyzerá tak, že hrozí ďalší prepadák, ale rád mu dám šancu. Príbeh sa tentokrát znova bude odohrávať na tropickom ostrove ovládanom ďalším diktátorom. Vašou úlohou bude ostrov oslobodiť spod jeho nadvlády a od jeho armády pomocou rebelov. Tentokrát zrejme nebudete ovládať žoldnierske tímy, ale len 2 vybraných starých známych z A.I.M., ktorý medzitým zostarli o 20 rokov a bojujú nie len so starobou ale aj s alkoholizmom či paranoiou. Hra bude klásť dôraz na stealth akciu a ponúkne aj multiplayer pre dvoch hráčov.

 

Dovtedy však budem hrať vymastené staručké diely!

video: diel 1:

diel 2:

nový Rage: