Julie Kagawa, Knihy, Print, Sci-fi / Fantasy

Skutočný sen noci svätojánskej – Féria (Julie Kagawa)

0

Na Slovensku dosť neznáma séria, za to veľmi dobre hodnotená a rozhodne neoľutujete ak po nej siahnete (teda, aspoň ja som neoľutovala). Séria je prepletená mnohými zvratmi, zaujímavými dejovými líniami a sympatickými postavami.

Hlavnou hrdinkou je Megan Chaseová, napol smrteľníčka a napol letná elfka, ako však vo väčšine takýchto sériach býva, nemá o tom ani potuchy.  Jej život bol v podstate celkom obyčajný – život na farme, s matkou a s otčimom, ktorý o modernej technológi nemá ani potuchy. Zvrat v jej živote však nastáva v čase jej 16 narodenín, keď jej brat zmizne a z jej najlepšieho kamaráta sa vykľuje legendárny charakter Shakespeara – Puk, alebo inak známeho ako Robin Goodfellow. Od neho sa dozvie, že jej brata uniesli nadprirodzené bytosti z čarovnej krajiny, Férie. Hneď na to sa vyberá s Pukom do Férie, s cieľom nájsť svojho brata a navrátiť ho späť do sveta ľudí. Čoskoro však zisťuje, že to nebude také jednoduché a začiatok jej Shakespearovského príbehu iba začína…

Séria sa sama  o sebe skladá z 4 častí + 5., ktorá sa dá považovať za niečo ako novú sériu (a o ktorej niekedy pochybujem či nie je neexistujúca, lebo som ju našla download iba v ruštine :D):

 1. Iron King – Železný kráľ
 2. Iron Daughter – Železná dcéra
 3. Iron Queen – Železná kráľovná
 4. Iron Knight – Železný rytier
 5. The Lost Prince – Stratený princ

Okrem nich má séria 3… Povedzme špeciály:

 1. Winterˇs Passage – Zimný priechod
 2. Summerˇs Crossing – Letný prejazd
 3. Ironˇs Prophercy – Železné proroctvo

Osobne si série tohto typu – fantasy, romantika vysoko cením, pretože je skutočne waw nájsť v dnešnej dobe kvalitnú fantasy sériu, ktorá sa netočí stále dookola okolo prihlúplych hrdiniek a ešte hlúpejšieho klišé. Dokonca ani Ľadový princ mi nevadil, pretože akokoľvek nosil titul „ľadový“, nesprával sa ako arogantný opičiak. Mám rada knihy z prostredia „Sen noci svätojánskej“, pretože je to asi moje obľúbené dielo od Shakespeara a jedno z mála jeho diel, ktoré sa nekončia tragicky a človek sa na tom fakt, že zasmeje. Ale to je druhá vec. Dej knihy je skutočne pútavý, myslím, že nie je nejak extra predvídateľný a človek sa pri tom celkom fajn uvoľní (a zhltne to za 2 dni s tým, že pôjde spať o 5 ráno). Viac prezrádzať nebudem.

Charaktery postáv boli pekne prepracované a v podstate skoro všetky sympatické. Nikto mi neprišiel čierno-biely (aneb iba dobrý/zlý). Najviac ma z postáv bavili postavy Puk a Grimalkin (Diabolská mačka). Najviac mi liezol na nervy asi Kráľ Letnej dvora – Oberon 😀 hoci sa tam v podstate až tak veľa nevyskytoval. No, kráľovná Mab (Zimná ríša) mi (akokoľvek bola chladná ako psí čumák) prišla sympatickejšia. Čo sa týka romantickej stránky. Sprvoti som bola skutočne naštvaná, že si nevybrala Goodfellowa, ale čoskoro som si našla v srdci miesto aj pre Asha.

Prvý a druhý diel vydalo české nakladateľstvo Knižní klub a dajú sa kúpiť za 12-13 eur. Ostatné diely a špeciály si však môžete max stiahnuť poprekladané na uložto (nevydané knihy) a to (nečakane) úplne zadarmo! Jediný diel, ktorý nie je poprekladaný je piaty (Stratený princ) – Hmm ak ho nájdete niekde v angličtine, buďte takí milí a dajte mi vedieť 😀 .

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Share on StumbleUpon

Related Posts

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

WordPress spam blocked by CleanTalk.

Nekonečno.sk – Obchod pre každodenných hrdinov

BELLEVUE – WELCOME TO THE PIXEL WORLD !

ABYX.CZ – KOMUNITNÍ DATABÁZE NINTENDO HER

Vzdy.sk – magazín & eshop

Vzdy.cz – magazin & eshop

Komix na východe (je)

Game Fruit deťom

Pokémon GO • Štýlové fosforové náramky vo farbách Teamov

ToyPort.sk

NaDoske.sk

HoneyCombine.com

MFP Paper Products

Bux.sk

iBux.sk

Vydavateľstvo Art Floyd

Ikar.sk

Yoli.sk

Raven Gaming Club

KLUB

Jekyll&Hyde cafe bar

Bar Magazín

DiveBuki.sk

Enter Magazine

Tomorrow – Thomas Orrow Award

Like – Festival súčasnej literatúry – Košice

Kotolňa

DIG GALLERY

Jofre uvádza – Bubliny

BUTTERFLY CREATIVE BY SUSY

 • Nádherné customized figúrky Iron Mana

    Tieto krásne custom made figúrky vznikli premaľovaním a dorobením častí k bežným figúrkam Iron Mana, ktorý sa vo výsledku potom neraz podobá na niečo úplne íne – na Aliena, Hello Kitty, Spawna, Transformera, alebo Batmana. Celé to má na svedomí Sam Kwok, na ktorého facebookovej stránke nájdete takto customizované viaceré figúrky a odfotené v rôznych detailoch….

 • Fallout 4 oficiálne ohlásený

    Tak, a je to oficiálne! Bethesda dnes prostredníctvom traileru, na svojej stránke, ohlásila štvrté pokračovanie Falloutu. O samotnej hre sa toho veľa nevie, akurát že vyjde na pc, xboxe a psku a dej sa bude odohrávať v Bostone. Kedy hra výjde je zatiaľ otázne, dá sa však predpokladať, že ešte v 2015. Každopádne viac sa…

 • Foamsmith, kniha o výrobe penového brnenia

  Chcel by si si vyrobiť skvelé cosplayové brnenie, ale nevieš ako na to? Tak táto kniha je práve pre teba. Kniha Billa Dorana ťa naučí všetko, čo potrebuješ vedieť o vyrobení, nafarbení a obliekaní si penového brnenia, alebo iného oblečenia z peny. V knihe nájdeš množstvo tutoriálov, ktoré ťa povedú krok za krokom a všetko ti…

 • Starship Trooper „kreslená“ figúrka

    Pokiaľ ste si obrázok Starship Troopera prezreli len letmo, určite ste nemali pochýb, že sa jedná o mangu. Omyl. Ide totiž o akčnú figúrku! Figúrkar mumumuno53, vytvoril túto nádhernú figúrku pripomínajúcu 2D kresbu pomocou originálnej figúrky z anime Starship Troopers v jeho power armore, ktorú následne premaľoval do tejto podoby.  

 • Tales from the Loop

    Vízia Simona Stålenhaga predstavuje alternatívnu švédsku realitu plnú kolosálnych strojov, tuláckych robotov a nevysvetliteľných dinosavrov. Od zverejnenia prvých ilustrácii na svojich stránkach (kde si môžete prezrieť jeho ilustrácie aj v detailnej podobe) sa mohol Stålenhag tešiť veľkej popularite. Túto skutočnosť sa rozhodol autor využiť a vybranné ilustrácie vydal knižne, spolu s krátkymi príbehmi z tohto alternatívneho sveta…