Knihy, Print, Sci-fi / Fantasy

Alexandra Ardonetto – Séria: 1. Záblesk, 2. Záhrobie, 3. Zore – recenzia


Názov: Séria: Záblesk (Záblesk, Záhrobie, Zore)

Autor: Alexandra Ardonetto
Rok prečítaného vydania: 2011-2013
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 333/280/296

Oficiálne anotácie:
1. Záblesk: Hoci sa v ospalom mestečku Venus Cove nikdy nič zvláštne nedeje, práve sem sú vyslaní traja anjeli – bojovník Gabriel, liečiteľka Ivy a neskúsená Bethany, aby plnili svoje poslanie na Zemi a postavili sa proti silnejúcim temným silám. Bethany je z trojice anjelov najmladšia a viac než silám Zla musí čeliť volaniu vlastného srdca, ktoré ju priťahuje k mladíkovi Xavierovi. Láska anjela k pozemskému chlapcovi však porušuje všetky zákony neba a ani nebesá nie sú nekonečne trpezlivé. Navyše sa v mestečku nečakane zjavuje tajomný študent a každému pripomenie, že nadprirodzené sily nebývajú len láskavé a dobrotivé. A čo je najhoršie, zálusk si robí aj na Bethany, ktorá sa tak ocitá v smrteľnom nebezpečenstve.

2. Záhrobie: Bethany sa pomaly spamätáva z vyčíňania mocného démona Jaka Thorna. Život v mestečku Venus Cove sa vracia do starých koľají. Nikto netuší, že Jake pripravuje pomstu štýle – na Dušičky, v deň, keď sa stretáva svet mŕtvych so svetom živých, využije príležitosť a Bethany unesie do záhrobia. Milosrdný anjel však vo svete číreho zla nemôže žiť večne a je iba otázkou času, kedy dôjde k rozhodujúcemu stretnutiu medzi pekelnými a nebeskými mocnosťami. Svet stojí na pokraji apokalypsy. Ktorá strana prejaví viac odvahy v rozhodujúcich okamihoch? Nepohltia pekelné plamene nakoniec aj tú najčistejšiu lásku? Xavier, Gabriel a Ivy sú rozhodnutí nájsť Bethany, no pekelné brány sa neotvoria pred hocikým. Pomocnú ruku musí podať aj najmocnejší archanjel Michal.

3. Zore: Bethany, anjel zoslaný na zem, a jej priateľ, smrteľník Xavier, bojovali za svoju lásku v samom pekle. Najväčšia skúška ich však ešte len čaká, pretože chcú porušiť zákony neba a chcú sa zosobášiť. O svojom úmysle nepovedia ani Gabrielovi a Ivy, no anjelskí súrodenci čoskoro odhalia pravdu. Trest na seba nedá dlho čakať a príde v hrozivej podobe. Prípad neposlušného anjela prevezme Sedmička, anjelský rád dozerajúci na poriadok, a jeho príslušníci sa neštítia násilia. Ich úloha je jasná: Za každú cenu musia rozdeliť mladý pár, a ak si to situácia bude vyžadovať, zničiť aj ich spojencov…

Bethany nastúpi na vysokú školu a vystupuje ako Xavierova sestra. Lenže ani v dave sa nemôžu skrývať večne. Bude nakoniec Bethany povolaná späť do neba a opustí navždy svoju lásku? Bethany a Xavier už raz obstáli pred pekelnou skúškou, no zvládnu aj nástrahy neba? Rozhodujúci súboj o šťastie sa práve začína a ani tentoraz sa nezaobíde bez obetí.


Obálky:
Obálky k tejto sérii sú farebne dobre ladené a vystihujú atmosféru, ktorá vládne v danej knihe. Všetky vedia zaujať a siluety postáv považujem za + a ničomu neuškodili.

Postavy:
Bethany je trocha problémový anjelik a svojim starším „kolegom“ robí jej ľudskosť a emocionálna angažovanosť veľké starosti. No i napriek občasnej naivite, by som túto postavu označila za sympatickú.
Xavier, ani neviem prečo, ale príliš som si ho neobľúbila. Taký sladký, až ma z neho boleli zuby…
Gabriela som si zamilovala, typický anjel s praktickým prístupom. Na prvý pohľad sa zdá, že je bezcitný, no opak je pravdou, robí všetko preto, aby Bethany chránil. Aj keď to robí svojim vlastným spôsobom.
Ivy ma nejak zvlášť nezaujala. Podľa mňa ani veľmi nemala čím.
Jake! Ó áno, skvelá postava! V prvom diely som ho neznášala, ale v druhom sa naplno prejavil a ja som sa nemohla ubrániť ľútosti a jeho pocity ma hlboko zasiahli. Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá a presne toto platí i o tejto postave 🙂

Recenzia:
Sériu som čítala už v dobe, keď začala vychádzať. Ide o YA fantasy písanú Ich formou určenú predovšetkým mladším čitateľom. Knihy sa čítajú jednoducho a dej pekne plynie. Samotná zápletka a opisy sa mi veľmi páčili vtedy i teraz. Prvý diel ukazuje, ako sa rozvíjal vzťah medzi Bethany a Xavierom. No druhý diel ma zaujal zmenou prostredia a dej sa presúva do pekla. Máme možnosť spoznať Jakov svet, ktorý vie byť naozaj krutý a to nie len k hriešnym dušiam, ale i k tým, čo mu vládnu.
S odstupom času si veľa čitateľov tejto série povedalo, že ide o tuctový príbeh dobra a zla s anjelmi a nemá čo nové ponúknuť. No v dobe keď vychádzala bola táto téma pomerne nová a o anjeloch sa ešte toľko nepísalo. Je pravda, že od tej doby vyšli prepracovanejšie príbehy ako tento, ale je nutné uvedomiť si, že táto séria je debutom len šestnáročnej autorky a verte mi, že po prečítaní knihy si i vy poviete, že je skvelá.
Knihu by som určite odporučila mladším čitateľom. Mladá autorka sa vie vžiť do role dospievajúcej postavy a čitateľ sa s ňou vie ľahko stotožniť. Mňa séria vo svojej dobe naozaj bavila a horlivo som očakávala ďalší diel. Pre mňa to bolo jedno z prelomovým diel, ktoré ma zaviedli na cestu žánru YA fantasy a paranormal romance.

Ak ťa séria zaujala, tak si ju môžeš zakúpiť na bux.sk: 1. Záblesk, 2. Záhrobie, 3. Zore


 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on TumblrShare on Google+Share on StumbleUpon

Related Posts

Nekonečno.sk – Obchod pre každodenných hrdinov

BELLEVUE – WELCOME TO THE PIXEL WORLD !

ABYX.CZ – KOMUNITNÍ DATABÁZE NINTENDO HER

Vzdy.sk – magazín & eshop

Vzdy.cz – magazin & eshop

Komix na východe (je)

Game Fruit deťom

Pokémon GO • Štýlové fosforové náramky vo farbách Teamov

ToyPort.sk

NaDoske.sk

HoneyCombine.com

MFP Paper Products

Bux.sk

iBux.sk

Ikar.sk

Yoli.sk

Vydavateľstvo Art Floyd

Vydavateľstvo Magna

Raven Gaming Club

KLUB

Jekyll&Hyde cafe bar

Bar Magazín

DiveBuki.sk

Enter Magazine

Tomorrow – Thomas Orrow Award

Like – Festival súčasnej literatúry – Košice

Kotolňa

DIG GALLERY

Jofre uvádza – Bubliny

BUTTERFLY CREATIVE BY SUSY

 • Nádherné customized figúrky Iron Mana

    Tieto krásne custom made figúrky vznikli premaľovaním a dorobením častí k bežným figúrkam Iron Mana, ktorý sa vo výsledku potom neraz podobá na niečo úplne íne – na Aliena, Hello Kitty, Spawna, Transformera, alebo Batmana. Celé to má na svedomí Sam Kwok, na ktorého facebookovej stránke nájdete takto customizované viaceré figúrky a odfotené v rôznych detailoch….

 • Fallout 4 oficiálne ohlásený

    Tak, a je to oficiálne! Bethesda dnes prostredníctvom traileru, na svojej stránke, ohlásila štvrté pokračovanie Falloutu. O samotnej hre sa toho veľa nevie, akurát že vyjde na pc, xboxe a psku a dej sa bude odohrávať v Bostone. Kedy hra výjde je zatiaľ otázne, dá sa však predpokladať, že ešte v 2015. Každopádne viac sa…

 • Foamsmith, kniha o výrobe penového brnenia

  Chcel by si si vyrobiť skvelé cosplayové brnenie, ale nevieš ako na to? Tak táto kniha je práve pre teba. Kniha Billa Dorana ťa naučí všetko, čo potrebuješ vedieť o vyrobení, nafarbení a obliekaní si penového brnenia, alebo iného oblečenia z peny. V knihe nájdeš množstvo tutoriálov, ktoré ťa povedú krok za krokom a všetko ti…

 • Starship Trooper „kreslená“ figúrka

    Pokiaľ ste si obrázok Starship Troopera prezreli len letmo, určite ste nemali pochýb, že sa jedná o mangu. Omyl. Ide totiž o akčnú figúrku! Figúrkar mumumuno53, vytvoril túto nádhernú figúrku pripomínajúcu 2D kresbu pomocou originálnej figúrky z anime Starship Troopers v jeho power armore, ktorú následne premaľoval do tejto podoby.  

 • Tales from the Loop

    Vízia Simona Stålenhaga predstavuje alternatívnu švédsku realitu plnú kolosálnych strojov, tuláckych robotov a nevysvetliteľných dinosavrov. Od zverejnenia prvých ilustrácii na svojich stránkach (kde si môžete prezrieť jeho ilustrácie aj v detailnej podobe) sa mohol Stålenhag tešiť veľkej popularite. Túto skutočnosť sa rozhodol autor využiť a vybranné ilustrácie vydal knižne, spolu s krátkymi príbehmi z tohto alternatívneho sveta…